България 05.11.2022 08:48 Снимка: ДНЕС+
Димитър Стоянов: В процес на "канибализация" на военна техника сме
Имаме повече въоръжение, отколкото е необходимо за мирно време. Не бива да забравяме, че трябва да оставим въоръжение, което да послужи за резервни части. Ние в момента сме в процес на канибализация на техника. Причината е войната в Украйна. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред БНТ.
Относно предоставянето на оръжия в помощ на Украйна той уточни:
"Ще постъпя консервативно спрямо решението на 48-ото Народно събрание. Като министър на отбраната моята основна цел е да запазя способностите на българската армия. Няма да бавим топката. В крайна сметка ние сме парламентарна република. Започнахме днес да работим по анализ и целта е да определим кои способности ние не трябва да губим задължително."
"Близко до нас има конфликт и всеки един конфликт поражда рискове за националната ни сигурност. Аз трябва да мисля в точно тази посока - как да минимизирам тези рискове. Ние мислим за модернизация на българската армия, работим в тази посока и се надяваме да има резултати", добави министър Стоянов по отношение на това, че България се намесва във войната в Украйна.
Във връзка с твърдението на министъра на отбраната на Латвия, че подобна позиция на България е вид предателство, Стоянов заяви:
"Аз лично не се чувствам предател, не съм предал никого, най-малко родината си. България е суверенна държава и изпълняваме решенията на Народното събрание. Нашата позиция я формулира Народното събрание."
Министър Стоянов добави, че модернизацията трябва да се развива в по-различна посока.
"Считам, че решението за осемте F-16 е добро. Не може всяко правителство, което дойде на власт, да отменя решението и това, което е правило предното правителство.
Трябва да има приемственост. Ако няма приемственост, армията на България ще стои на кота 0, както стои през последните 30 години. Но първият договор за F-16 се забавя и това ни създава доста проблеми", съобщи той.
Българската армия има конституционни задължения и тя ги изпълнява в условия на изостаналост в процеса на модернизация, заяви Димитър Стоянов и добави:
"Има пропаст между нас и съюзниците ни по отношение на модернизацията и технологиите, които се използват. Тази пропаст трябва да бъде запълнена възможно най-бързо."
"България се нуждае от редовно правителство с действащ парламент с явно изявено мнозинство. Не с плаващи мнозинства, които създават нестабилност", категорично заяви той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:55 Хороскоп за събота, 16 май 2026 г.
- 19:43 Д-р Борисов, ДКЦ-Аспарухово: Новият рентген увеличи сериозно броят на пациентите в поликлиниката
- 19:35 ГДБОП пресече канал за контрабанда на цигари от Гърция през България към Румъния
- 19:27 Митничари задържаха близо 650 литра алкохол и хиляди тютюневи изделия
- 19:20 ОАЕ ускоряват строителството на нефтопровод за заобикаляне на Ормузкия проток
- 19:13 Европейската комисия се присъедини към споразумението за трибунала за Украйна
- 19:06 Външната търговия на Китай е нараснала с 14,9% през първите четири месеца на годината
- 18:57 Министър Василев към учени от 9 държави: България се утвърждава като регионален център за AI