България 04.09.2024 19:13 Снимка: ДНЕС+
България е с най-голям ръст на цените на производител в промишлеността в ЕС
През юли спрямо юни 2024 г. цените на производител в промишлеността нарастват с 0,8% в ЕС и в еврозоната, сочат най-новите предварителни данни на Евростат. През юни 2024 г. цените на производител в промишлеността се покачиха с 0,6% и в ЕС, и в еврозоната.
България е на първо място
България регистрира най-голям ръст на цените на производител в промишлеността в ЕС. През юли 2024 г. спрямо същия месец на 2023 г. цените на производител в промишлеността намаляват с 1,9% в ЕС и с 2,1% в еврозоната.
В ЕС цените на производител в промишлеността през юли на месечна база остават без промяна при междинните стоки, капиталовите стоки и нетрайните потребителски стоки, нарастват с 2,5% при енергийните стоки и намаляват с 0,1% при дълготрайните потребителски стоки.
В еврозоната цените на производител в промишлеността през юли на месечна основа остават без промяна по отношение на капиталовите стоки, намаляват с 0,1% при междинните стоки, дълготрайните и недълготрайните потребителски стоки и нарастват с 2,8% при енергията.
Цените в целия промишлен сектор с изключение на енергията намаляват с 0,1% и в ЕС, и в еврозоната.
Най-голям ръст на цените на производител в промишлеността на месечна база е отчетен в България (+3,6%), Гърция (+2,9%) и Румъния (+2,7%). Най-голям спад е отчетен в Швеция ( -0,9%), Финландия (-0,7%) и Австрия (-0,2%).
Цени на годишна база
В ЕС цените на производител в промишлеността през юли 2024 г. спрямо юли 2023 г. падат с 1,2% за междинните стоки, с 5,9% за енергията, а нарастват с 1,5% за капиталовите стоки, с 0,2% на за дълготрайните потребителски стоки и с 0,9% за недълготрайните потребителски стоки.
В еврозоната цените на производител в промишлеността на годишна основа намаляват с 1,2% за междинните стоки и с 6,9% за енергията, а нарастват с 1,4% за капиталовите стоки, с 0,3% за трайните потребителски стоки и с 1% за нетрайните потребителски стоки.

Цените в целия промишлен сектор с изключение на енергията са нараснали с 0,2% и в ЕС, и в еврозоната.
Най-големият спад на цените на производител в промишлеността през юли на годишна база е отчетено в Словакия (-18,9%), Люксембург (-6,7%) и Латвия (-6%). Най-голямо увеличение е отчетено в Ирландия (+6,1%), Румъния (+2,7%) и Португалия (+2%).
У нас цените на производител в промишлеността през юли 2024 г. на годишна основа нарастват с 0,9%.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:16 Хороскоп за събота, 14 март 2026 г.
- 19:33 Марко Одермат е кралят на алпийските ски за пети пореден сезон
- 19:26 Алис Вайдел: Украйна се превърна в корупционно блато за Германия
- 19:19 Saudi Aramco иска да закупи дронове-прехващачи от Киев, за да защити нефтените си находища
- 19:11 21-годишен отвлякъл, упоил и блудствал с 13-годишно момиче в София
- 19:04 „Файненшъл таймс“: САЩ са изразходвали критичните си запаси от боеприпаси за години напред
- 18:56 САЩ нанасят удари по Иран с аналог на Shahed-136 - какво се знае за дрона LUCAS
- 18:48 Страните от Персийския залив са загубили 15 млрд долара от началото на войната срещу Иран