Божидар Божанов се готви да спасява "дузпа" във вратата на съдебната система

България 21.12.2024 15:38 Снимка: ДНЕС+

Божидар Божанов се готви да спасява "дузпа" във вратата на съдебната система

Депутатът от ПП-ДБ и един от лидерите на "Демократична България" в момента Божидар Божанов бие тревога в постове в социалните мрежи, че с промените в Закона за съдебната власт, които вчера Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане, се атакува системата за случайно разпределение на дела в съдебната система.

"Наред с други проблемни неща, се предлага отпадане на централизираната система за случайно разпределение, която всички органи на съдебната власт бяха длъжни да ползват (въведена в закона с мое участие миналото лято).

Ще опитаме да спрем това в парламента, но е време да преминем от режим на "спасяване на дузпи", към водене на процесите и реализиране на реформите. А за това е нужно редовно правителство с антикорупционна програма, която включва реалното прилагане на горните гаранции за случайно разпределение."

В момента именно "Демократична България" води разговори с ГЕРБ-СДС по тази тема. Вчера обаче се появи разнопосочва информация по отношение на хода на тези разговори - след като Надежда Йорданова, един от водещите юристи в коалицията и бивш правосъден министър от кабинета Петков, заяви, че от ДБ все още не са получили и прочели концепция и текстове на ГЕРБ за Закона за съдебната власт, по-късно през деня от коалициите (отново в съвместни и еднакви съобщения) уведомиха, че вече започват да пишат проект на споразумение за съвместно управление. Това беше съобщено дори лично и от Божидар Божанов.

Именно от ДБ сложиха като основополагащо антикорупционната основа за бъдещо правителство.

Вчера, 20 декември, в късния следобед, Министерство на правосъдието с официално прессъобщение уведоми, че проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗИД на ЗСВ), изготвени от междуведомствена работна група с участие на представителите на съдебната власт и професионалната общност, е публикуван за обществено обсъждане. Обществените консултации, съобщи МП, се провеждат от предишния ден - 19 декември т.г. и ще продължат до 8 януари 2025 г. - периодът, който обхваща всички Коледни и Новогодишни празници и в който има едва 8 работни дни, сред които и изтеклите към момента на съобщаването 19 и 20 декември, 31 декември.

От години има сериозни съмнения в начина, по който се извършва разпределението на дела в съдебната система.

Сред промените, които Министерство на правосъдието предлага, има и нови текстове за информационните системи в съдебната система. Ето какво презентира министерството:

Предвижда се, че след съгласуване с министъра на правосъдието и министъра на електронното управление съдийската колегия на ВСС одобрява автоматизираните информационни системи на съдилищата, прокурорската колегия одобрява тези на прокуратурата и следствието, а пленумът одобрява тези системи, които са общи за органите на съдебната власт и осигурява системната им интеграция и оперативната им съвместимост.

Предвижда се кодифициране на подзаконовата уредба в единна наредба за процесуалните действия в електронна форма (до чието обнародване е предвидено да важат досегашната наредба относно изискванията към интернет страниците, електронните документи и плащанията, наредба относно воденето на електронните дела и съхраняване на доказателствата, правилник за използването на електронен подпис, както и отнасящите се до воденето на делата на хартиен носител правилници за съдебната администрация).

Възприето е връщането на предходна редакция на закона, според която при системи за случайно разпределение случайността на разпределението трябва да може да бъде публично доказана с криптографски средства, определени с наредба на министъра на правосъдието съгласувано с министъра на електронното управление.

Законопроектът внася прецизност относно електронната форма на актовете и удостоверителните изявления, от една страна, на органите на съдебната власт, като същевременно предвижда актовете и изявленията да се издават и в друга форма, когато това е предвидено в закон или електронната форма не е възможна.

Разграничени са три периода относно воденето на съдебните дела на хартиен носител и в електронна форма. Образуваните до 30 юни 2021 г. дела се приключват на хартиен носител във всички инстанции. По тези дела може да се извършват процесуални действия в електронна форма от участниците в производствата. Актовете и удостоверителните изявления на органите на съдебната власт могат да се издават в електронна форма, когато Висшият съдебен съвет е осигурил технологична възможност за това. Образуваните първоинстанционни дела в периода от 1 юли 2021 г. до 1 януари 2026 г. може да се водят във електронна форма или да се водят едновременно в електронна форма и на хартиен носител до приключването им във всички съдебни инстанции. Образуваните от 1 януари 2026 г. първоинстанционни дела ще се водят единствено електронно.

Припомняме, че на 3 октомври Министерство на правосъдието обяви, че смята да изготви предложения за изменения в Закона за съдебната власт, които да предложи в срок до два месеца. Работната група в министерството е започнала работа по ЗСВ след решението на Конституционния съд по измененията в основния закон, а неин ръководител беше зам.-министър Михаела Мечкунова.

Удължаването на общественото обсъждане бе едно от първите неща, които министър Павлова направи след като встъпи в длъжност служебен министър на правосъдието, идвайки на поста от поста заместник на главния прокурор. Това стана и по заръка на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, който в момента е и единственият кандидат за поста в процедурата по избор на нов главен прокурор, която бе открита и тече от Висшия съдебен съвет. 

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242