България 18.11.2024 12:22 Снимка: ДНЕС+
Ако се върне 20% ДДС на хляба и брашното, браншът ще мине в сивия сектор
Хлебопроизводителите са недоволни от намерението на държавата да върне 20% ДДС върху хляба и хлебните изделия - по-висока цена и връщане на сивия сектор.
Според председателя на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева, ако това се случи, ще се появи 50% сив сектор. "А това значи несъбираемост на данъци - преки и косвени. ДДС се плаща винаги от крайния потребител, производителите сме доставчици на търговците и нямаме отношение към това. Хлябът и брашното са много важни за обществото. Ако се върнат 20% ДДС, от 1 януари брашното ще започне да отразява борсовите коефициенти за първичната суровина - пшеницата. Ние, хлебопроизводителите, не внасяме ставката, а я приспадаме", обясни тя в ефира на "Твоят ден", по Нованюз.
По думите ѝ по груби сметки без преки данъци стойността на хляба ще скочи с 20%. "Ако струва 1 лев, вече ще е 1,20 лева. Брашното вече ще идва с ДДС, а каква надценка ще сложат търговците не може да се каже. Възможно е да между 10 и 20%. Ако се върне предишната ставка, ще продължи да има хляб без ДДС, но на него няма да е платен данъкът. Политиците уверяват, че ДДС ще се запази 0% за хляба и брашното", обясни Кукушева.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:22 Александър Пулев: Повече от 2200 компании с турски капитали са работодатели в България
- 19:14 Татарова за ФК-Варна: Заварихме там изключително тежко състояние - бих го нарекла „батак“
- 19:06 МЗ надгражда приложението „еЗдраве“ за защита правата на пациентите
- 18:58 Русия съобщи за поредно превзето село в украинската Донецка област
- 18:50 Рубио защити бойното шоу в Белия дом: Това е подарък за американския народ
- 18:43 Лили Иванова - с ПОСЛЕДНО национално турне през 2026-а и САМО с пет концерта през 2027-а
- 18:35 Граждани и обществени организации възразиха срещу поскъпването на тока и парното
- 18:28 АПИ: Ще има затруднения през уикенда по магисралите „Тракия“ и „Хемус“ заради ремонти