
България 13.06.2020 07:57 Снимка: ДНЕС+
Абсурден „запис“ на Борисов беше публикуван в опозиционни медии
Премиерът отговори с показно как се фабрикуват подобни монтажи
„Запис“ на премиера Бойко Борисов, в който псува чуждестранни премиери и обижда Цвета Караянчева, обикаля Фейсбук и опозиционни медии. В очевидно монтирания „разговор с подчинен“ уж премиерът с леко метален глас „признава“ за натиск срещу „Еврохолд“ и по други актуални към миналата пролет теми.
Въпреки че дори с просто ухо е трудно клипчето да бъде взето насериозно, то успя да обиколи редица медии като „Афера“, „Актуално“, „Дунав мост“, Big5, „Frognews“ и др.
Видеото беше публикувано и във Фейсбук профила на Атанас Чобанов от „Бивол“, който обяснява, че „записът“ бил пристигнал „днес от анонимен източник през анонимизиращ имейл до няколко редакции“.
„В записа премиерът-слънце обяснява на правителствен или партиен кадър как да се представи гаф на Караянчева, как ще смачка Еврохолд, как ще громи Елена Йончева с къщите за гости и как обяснява на колеги от Бавария, Унгария и Полша колко е прост и не знае английски, затова не бил разбрал, но в крайна сметка го е вкарАл на едни чужденци-премиери“, обяснява Чобанов.
Според него очевидният фейк бил записван с външно устройство в кабинета или в къщата на Борисов. Нямало следи от маркери за СРС
Цялата ситуация не беше удостоена с официален отговор от Министерски съвет. Вместо това премиерът лаконично отговори в социалните мрежи.
„Забавляваме се“, написа лидерът на ГЕРБ и сподели старо видео с подобен шарж.
В пуснатия от Борисов монтаж доста по-ясно личат моментите, с които е правена сглобката. Това обаче в случая е търсен ефект, а не липса на по-добра технология.
Всъщност подобни „записи“ с добро качество са изключително лесни за фабрикуване със съвсем достъпни инструменти. Още преди години в Youtube стана хит видео с виртуално копие на Барак Обама, което обяснява колко е лесно вече думи да бъдат вкарвани в устата на всеки.
„Навлизаме в ера, в която враговете ни могат да „накарат“ всеки да каже всичко“, беше основното послание във видеото.
Жертви на подобни шаржове са ставали и други световни политици, включително Доналд Тръмп и Владимир Путин. Предимно целта е по-скоро подигравка отколкото нанасянето на реални имиджови щети, тъй като подобни записи лесно се доказват като фалшиви./tribune.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 10:11 Буруджиева за интригата в ПП-ДБ: Асен Василев се прави на Нео от "Матрицата", иска да е новият герой
- 10:02 The Telegraph: "Коалицията на желаещите" ще патрулира небето над Украйна след спирането на огъня
- 09:50 Симпатичен външен вид, фалшив образ – опасната сила на политическия пиар
- 09:40 Мехмед Дикме: Борисов е прав - без Пеевски няма правителство, няма еврозона, няма реформа
- 09:29 Летище Бургас с иновативна гейт зона, увеличаваща значително капацитета на терминала
- 09:23 Николай Денков, поредният незнаещ за корупция: Обвиненията срещу Коцев и Василев са скалъпени
- 09:18 Гранична полиция задържа 40 кг канабис при операция по море край Бяла
- 09:08 Русия национализира най-голямата компания за добив на злато в страната