80% от българите: Не е редно да не плащат на строителните фирми

България 10.09.2022 12:53 Снимка: ДНЕС+

80% от българите: Не е редно да не плащат на строителните фирми

85% от хората казват, че се отнасят с уважение към професията на строителя

80% от българите са на мнение, че не е допустимо държавата да възлага строителство на различни обекти и след това да забавя плащането на свършената от фирмите работа. Едва 8% не са съгласни с това твърдение, показва национално представително проучване на общественото мнение, проведено между 15 и 22 август от Изследователски център “Тренд” по поръчка на Камарата на строителите в България.

Само 12% от анкетираните не могат да преценят  какво да мислят по този казус, показват данните.

Почти еднозначният отговор на този въпрос е съчетан и с добра информираност относно липсата на индексация на договорите заради поскъпналите цени на материалите.

На въпроса “Лично според вас трябва или не трябва държавата да актуализира старите цени, за да могат строителите да завършат започнатите обекти, 67% са отговорили с “да”. 

Същото е и по отношение на популярността на проблема. 44% от респондентите казват, че са чували за проблема и само 11% не могат да отговорят на този въпрос.

Индексацията на договорите беше законово невъзможна до последния ден на парламента, когато бе направена промяна на Закона за обществените поръчки, която позволява стойността на договорите да се променя при промяна в цените на основните материали.

Наскоро регионалното министерство пусна проект за методика, по която да се прави индексацията и в нея е определено какъв процент от себестойността на всеки вид строителство може да представляват материалите.

Малко над половината от хората е на мнение, че строителният бранш е от тежко пострадалите вследствие на инфлацията и скока на цените на материалите.

38% от българите знаят, че липсата на адекватна индексация на договорите, които сключват държавата и общините със строителните фирми, ще доведе до незавършени обекти и връщане на европейско финансиране.

Най-младите в най-голям дял не са чували тази информация.

Наскоро служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков посети строежа на новите участъци от магистрала “Хемус” и установи, че по тях на практика не се работи от началото на годината. 

Това е така, защото заделените за строежа на магистрала “Хемус” пари - около половин милиард лева, бяха прибрани обратно в бюджета още миналата година, когато служебен министър на финансите беше Асен Василев.

Всички тези проблеми обаче не пречат на хората в България да отговарят почти единодушно с “Да” на въпроса според тях трябва ли държавата спешно да реши проблема с поддържането на пътищата. 

Така отговарят 91% от анкетираните. С “Не” са отговорили едва 3 процента и само 6 на сто не могат да преценят.

“При хората над 30-годишна възраст има повече информираност всички тези проблеми, още повече, че те не са от вчера. За тях се говори в общественото пространство от над половин година”, коментира пред “24 часа” социлогът от “Тренд” Евелина Славкова.

Фактът, че младите хора показват незнание е лесно обясним и го има при много други специализирани социологични изследвания.

Тя отбеляза също, че в изследването няма голяма динамика по отношение на това къде живеят анкетираните.

“Независимо дали са от столицата, малък град или село, техните отговори на поставените въпроси не се различават по същество, което показва, че чуваемостта по тези въпроси е еднаква навсякъде, което също е лесно обяснимо - всички ползват пътищата и строителни обекти, така че отговорите няма как да се различават според вида на населеното място”, отбеляза тя.

В крайна сметка 85% от анкетираните казват, че уважават професията на строителя. Отговорилите с “не” на този въпрос са едва 3%, а едва 6% не могат да отговорят./24 часа

CHF CHF 1 2.07802
GBP GBP 1 2.33524
RON RON 10 3.9314
TRY TRY 100 5.24801
USD USD 1 1.79731