
България 13.08.2021 15:59 Снимка: ДНЕС+
10 200 души получили предупреждения от МВР заради съмнения, че ще купуват вот
10 200 души са получили предупредителни протоколи от МВР преди изборите на 11 юли, защото за всеки един от тях е получена предварително информация, че ще предприема действия да мотивира да се гласува за определена партия.
Това заяви служебният вътрешен министър Бойко Рашков по време на парламентарния контрол на въпрос каква е била организацията на изборите на 11 юли и предприетите от МВР мерки за предотвратяване на купения вот.
Насилие по тази мярка няма, това е законова мярка, тя не предвижда връчване на лицето на копие от предупредителния протокол, а той може да бъде подписан от свидетел, ако съответното лице откаже, обясни министърът.
В сравнение с изборите на 4 април има в десетки пъти завишен брой на образуваните или започнати досъдебни производства във връзка с някои от съставите за престъпления против политическите права на гражданите, отчете Рашков. Ставало въпрос за 93 наказателни производства спрямо десетина през април.
Имало и производства, образувани и по други текстове от НК като унищожаване и повреждане на документи, включително и хулиганство.
Досега подобно противодействие на криминалния вот на избори не съм забелязал и не съм усетил да има, коментира Рашков и се похвали, че действията на МВР срещат одобрение в обществото. /24 часа
Още по темата
![]() |
1 | 2.09157 |
![]() |
1 | 2.26658 |
![]() |
10 | 3.86497 |
![]() |
100 | 4.16476 |
![]() |
1 | 1.66002 |
Последни новини
- 20:55 Хороскоп за петък, 4 юли 2025 г.
- 20:51 Мъж рани четирима души с брадва във високоскоростен влак в Германия
- 20:50 Бивш кмет на Луганск бе убит от атентаторка-камикадзе, съобщиха местните руски власти
- 20:49 България замесена в глобална схема за ДДС измами с ултраскъпи коли, щетите надхвърлят 100 млн. евро
- 20:47 Няколко души са намушкани с нож в близост до търговски център в Тампере, Финландия
- 20:44 Има загинал след инцидент във военния завод „Арсенал“ в Казанлък
- 19:36 Маги Халваджиян е новият продуцент на шести сезон на "Под прикритие"
- 19:30 Мъртва котка и валс с Путин: Как бившият външен министър на Австрия намери нов дом в Русия