Сметопочистването във Варна: Има подобрения, които ще бъдат направени, вървим в правилната посока

Варна<+> 22.12.2022 08:30 Снимка: ДНЕС+

Сметопочистването във Варна: Има подобрения, които ще бъдат направени, вървим в правилната посока

"Промените в сметопочистването и сметоизвозването за последната година във Варна никак не са малко. Преминаването от една система към друга е сложен процес. Има подобрения, които ще бъдат направени, сигурен съм, че вървим в правилната посока."

Това каза за ДНЕС+ представител на фирмата изпълнител за сметопочистването и сметоизвозването във Варна Николай Симеонов. 

Ето какво сподели още пред наш репортер Симеонов:

- Как се справяте с вандалщината по отношение на новите контейнери и кошове за смет?

- За съжаление все още нито ние, нито Община Варна има работещо решение как да се справим с този проблем. Има райони в града, в които гражданите оценяват предимствата на новата система. Там контейнерите са правилно експлоатирани, чисти и в добро състояние. Надявам се скоро да намерим решение и контейнерите да са чисти и здрави в целия град.

- Виждам, че графикът на сметоизвозване е доста сгъстен. В някои райони на Варна се извозва сметта по два и три пъти на ден.

- Община Варна извършва много обстоен анализ на генерирането на отпадъци през цялата годината. Въз основа на това, ние получаваме заповед на кмета, която определя кратността на обслужване, различна за отделните райони през летен и зимен период.

- Смогвате ли с набавянето на нови контейнери, предвид завишените нужди, особено през летния сезон, предвид трудностите покрай войната в Украйна с набавянето на суровини?

- Според експертите кризата със суровините ще продължи с години. От наша страна правим всичко възможно да имаме добро планиране. Поръчваме необходимите контейнери и резервни части регулярно за да имаме наличности на склад. Това, което може да обърка нашето планиране е вандалщината. Тези ремонти не могат да бъдат предвидени, бързо изчерпват складовите наличности на резервни части.   

- Научиха ли се варненци да не оставят „боклук около боклука“?

- Причините това да се случва са  няколко. В началото не всички граждани знаеха, че с натискането на педала, се отваря контейнера. Към момента смятам, че всеки знае как функционират нашите контейнери и ги използват правилно. Друга причина може да е препълнен контейнер. В тези случаи или променяме графика на обслужване или добавяме нови съдове.

- Някои кметове на райони изискват от служителите да почистват около контейнерите. Какви други мерки са нужни, според Вас, за справяне със замърсяването около местата за събиране на отпадъците?

- Почистването около съдовете не е само изискване на кметовете, а наше задължение по договор. Ние сме длъжни да предложим решение и го правим. Но отговора на въпроса ви, какви други мерки са нужни – на първо място е нужно да се установи защо се стига до това замърсяване, да се установи точният проблем и така да се намери правилното решение.

- Знаем, че кашоните са един от големите проблеми, тъй като те не се водят битов отпадък. Често се изхвърлят количества, особено около търговски обекти и не навсякъде има контейнери за разделно събиране на отпадъци. Имате ли идеи в тази посока? Какво би могло да се направи, за да се избегне изхвърлянето и правилното събиране на този вид отпадък?

- Кашоните и опаковките са основните замърсители около контейнерите. Необходимо е търговските обекти да бъдат информирани, какъв е реда за изхвърляне на тези отпадъци. След това е необходим контрол на целия процес, от генератора на отпадък, през фирмите за разделно събиране, до предаването за рециклиране. Дори свръхконтролът, когато е насочен към грешното място, той дава нулев резултат.

Представителят на фирмата изпълнител "ЗМБГ" АД бе категоричен, че всички действия и усилия на компанията са насочени към подобряване на услугата, но смята, че и варненци се движат в същата посока.

CHF CHF 1 2.00187
GBP GBP 1 2.27939
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62978
USD USD 1 1.81667