Съдът не разреши екстрадицията на Алексей Алчин в Русия

Варна<+> 25.08.2022 12:05 Снимка: ДНЕС+

Съдът не разреши екстрадицията на Алексей Алчин в Русия

Няма да екстрадират руския гражданин Алексей Алчин. Решението е на Апелативния съд във Варна. Магистратите постановиха освобождаването му и отмениха наложената му мярка за неотклонение.

Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.

Вчера магистратите изслушаха двама свидетели, сред които Генадий Гудков - бивш депутат от Руската дума, който живее във Варна. Той посочи, че в Русия отдавна не се спазват правата на човека и дори за споменаване на думата "война" за войната в Украйна те грозят от 3 до 5 години затвор.

Пред сградата на съда отново се събраха протестиращи, сред които известният български режисьор Галин Стоев. Според него обвиненията са скалъпени и няма никаква гаранция, че Алчин получи справедлива присъда в Русия.

Припомняме, Алексей Алчин е активен участник в антикремълските протести, който след нахлуването на Русия в Украйна изгори публично руския си паспорт.

Въпреки че Варненският окръжен съд даде зелена светлина на искането за екстрадиция на руснака по обвинения за укриване на данъци в особено големи размери, днес на втора инстанция решението беше отменено.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355