С пари от Европа ще се социализират паметници на културата
Варна<+> 18.08.2018 18:03
Богатото културно-историческо наследство на Варна не само трябва да се опазва, а да се социализира и активно да се рекламира. Тази седмица бяха избрани финансовите посредници по линия на Фонда на фондовете, една от основните дейности на който е финансиране на такъв тип обекти.
Това е важен механизъм, чрез който можем да осигурим средства за социализация на раннохристиянския манастир в местността Караач теке - един от най-големите на Балканите, за епископската базилика на древния Одесос, за раннохристиянската църка в местността Дажанавара.
Това обяви кметът на Варна Иван Портних по време на среща, организирана от вестник "Стандарт", посветена на каузата "Чудесата на България".
Дискусията, която се проведе в сградата на Регионалния исторически музей, бе водена от Славка Бозукова, главен редактов на медията, а в нея се включиха Амелия Гешева, зам.-министър на културата, доц. д-р Бони Петрунова, директор на НИМ, областният управител Стоян Пасев, кметове от региона, историци, археолози.
По време на разговорите стана ясно, че предложението на Община Варна сградата на Градската художествена галерия да получи статут на национален паметник на културата, ще стане факт до края на месеца. За по-активното популяризиране, за привличане на повече средства за поддръжка на сградния фонд и експозициите, Амелия Гешева, зам.-министър на културата, предложи музея да бъде обявен за национален паметник на културата. /live.varna.bg
Това е важен механизъм, чрез който можем да осигурим средства за социализация на раннохристиянския манастир в местността Караач теке - един от най-големите на Балканите, за епископската базилика на древния Одесос, за раннохристиянската църка в местността Дажанавара.
Това обяви кметът на Варна Иван Портних по време на среща, организирана от вестник "Стандарт", посветена на каузата "Чудесата на България".
Дискусията, която се проведе в сградата на Регионалния исторически музей, бе водена от Славка Бозукова, главен редактов на медията, а в нея се включиха Амелия Гешева, зам.-министър на културата, доц. д-р Бони Петрунова, директор на НИМ, областният управител Стоян Пасев, кметове от региона, историци, археолози.
По време на разговорите стана ясно, че предложението на Община Варна сградата на Градската художествена галерия да получи статут на национален паметник на културата, ще стане факт до края на месеца. За по-активното популяризиране, за привличане на повече средства за поддръжка на сградния фонд и експозициите, Амелия Гешева, зам.-министър на културата, предложи музея да бъде обявен за национален паметник на културата. /live.varna.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.