Варна<+> 19.05.2023 15:18 Снимка: ДНЕС+
Над 3300 зрелостници от Варна се явиха на матура по БЕЛ
Общо 3330 ученици се явявиха на матура по български език и литература във Варненско днес. Сред тях има и такива, които са завършили средно образовани в предходни години.
Матурата се проведе в 46 училища в региона. Ангажираните квестори са 850.
Изпитът е разделен на три модула. Първите два са по 60 минути, а третият е 120 минути. За ученици със СОП са предвидени до 30 минути повече за първите два модула, а за третата част - 60 минути.
Максималният брой точки на матурата е 100, а изпитът се смята за издържан при минимум 30. Тестът се състои от 22 задачи с избираем отговор, 16 с кратък свободен отговор и 2 с разширен свободен отговор. Последният 41 въпрос включва писане на есе или интерпретативно съчинение, като за втора поредна година за тях ще има две отделни теми.
Съчинението е върху изучавана творба. При него от зрелостниците се очаква да интерпретират зададената тема спрямо текста на произведението. От тях се изисква да формулират ясна теза, да я аргументират, да коментират използваните изразни средства. Темата за есе не е обвързана с конкретен литературен текст и при нейното интерпретиране няма ограничения.
Резултатите от държавния зрелостен изпит ще бъдат обявени до 9 юни.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09068 |
GBP
|
1 | 2.22785 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.89732 |
USD
|
1 | 1.66411 |
Последни новини
- 09:23 СБУ твърди, че е взривила руска подводница с морски дронове
- 09:15 "Стопляне на отношенията с ПП-ДБ" и "Радев сгази лука": Политолози за сигналите от "Дондуков" 2
- 09:07 Политолози: И ГЕРБ, и ПП-ДБ провокираха Радев - и той не беше убедителен
- 09:00 Освободиха от ареста двама от обвинените за смъртта на 8-годишното дете в Несебър
- 08:53 АПИ предупреждава за възможни затруднения при покупката на винетки на 16,17 и 18 декември
- 08:45 Орбан: Унгария няма да изпраща пари и въоръжение на Украйна, няма да участва в заема на ЕС
- 08:36 Главният преговарящ на Киев: Постигнахме реален напредък в Берлин!
- 08:28 Главният прокурор на САЩ: ФБР осуети заговор за бомбени атентати в Калифорния