Може ли "общественото мнение" да промени мястото за строеж на новата библиотека на Варна?

Варна<+> 11.01.2024 16:44 Снимка: ДНЕС+

Може ли "общественото мнение" да промени мястото за строеж на новата библиотека на Варна?

Отреденият към този момент терен за новата сграда на варненската библиотека е между бул. “Осми Приморски полк”, ул. “Братя Миладинови”, ул. “Проф. Марин Дринов” и сградата на Община Варна. В края на 2015 година, след проведен международен конкурс, холандското архитектурно бюро Architects for urbanity разработи проект за сградата. В новия дом на знанието трябва да се обединят всички звена на библиотеката, които сега са пръснати на няколко места в града. Проектът предвижда изграждане на 4-етажна сграда с височина под 20 метра и РЗП 17 500 кв. м. Има предвидени 330 паркоместа, а покривът на сградата е с озеленяване.

В сила е издадено разрешително за строеж, но срокът му изтича през април тази година. Днес в отговор на въпроси, зададени от медии, кметът на Варна Благомир Коцев коментира, че "ще организираме обществено обсъждане къде е правилната локация на новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. По думите му, теоретично, строителството на библиотеката може да започне веднага, защото има издадено разрешение за строеж, но на практика няма осигурено финансиране. Освен това, "във Варна има различни нагласи в общественото мнение за това дали библиотеката да се строи на отреденото място – до общината, където сега е градинката, или да се търси нова локация, за да не се унищожава градинката. Обмисляхме вариант да заложим строителството на библиотеката сред проектите, за които държавата отпусна на Варна 100 милиона лева. Общественото мнение обаче е силно поляризирано по отношение на локацията. Ако библиотеката се изгради до сградата на общината, има много зелени площи, които трябва да бъдат унищожени", каза кметът.

Ако проектът не стартира до април, ще изтече разрешението за строеж, добави той като част от обстоятелствата, които да се вземат под внимание. Изграждането на библиотеката ще струва около 60 милиона лева. Опасенията са, че ако започнем проекта и няма осигурено финансиране за целия период от 2-3 години до завършването, теренът може да остане като язва, коментира още Коцев. По думите му, поради тази причина трябва да се направи допитване до гражданите.

Обмислят се и други локации на сградата на библиотеката, според мненията и на граждани, и на експерти. Единият от вариантите е теренът на т. нар. „Дупка“ в центъра на Варна. Там обаче, вътре в терена, има около 900 квадратни метра частна собственост, която, по думите на кмета, трябва да се отчужди, тъй като не се очаква да съвпадат интересите на собствениците с тези на гражданите.

Другият вариант е на мястото на бившето Руско консулство. Теренът е собственост на Министерството на външните работи и общината още не го е придобила. Не е ясно и дали парцелът е с достатъчно голям като площ. Освен това там има и вече готова сграда и трябва да се помисли дали тя може да бъде преустроена като библиотека, коментира кметът, напомняйки че в терена влиза и зелена площ.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549