Младите хора искат да живеят в общество без дискриминация, език на омразата и агресия

Варна<+> 19.05.2021 12:11 Снимка: ДНЕС+

Младите хора искат да живеят в общество без дискриминация, език на омразата и агресия

60 варненски младежи усвояваха умения за разпознаване, предотвратяване и преодоляване на тези почти ежедневни токсични явления, в рамките на Проект „Обединени срещу агресията“.

„Извън класната стая е по-лесно да споделяме различни позиции, възприятия и даже опит от лични срещи с предразсъдъци, дискриминация, омраза и агресия. Имаме нужда по-често да говорим за това“ – споделиха участниците между 15 и 19г.възраст в проведените обучения.

Според по-големите участници /19-25г./ „Налаганите от училището и родителите  правила и догми карат младите хора да експериментират, да изпъкват по различни начини, които по-късно осъзнават като грешки. Хората не се раждат с предразсъдъци, нито наследяват езика на омразата и агресивното поведение спрямо другите. Те се придобиват, и семейството, образованието и средствата за масова информация носят отговорността за това.“

Тези откровени изводи и донякъде упреци, споделени по време на проведените обучителни модули, потвърдиха необходимостта обществото да разбира проблемите на младите хора  и да предприема ползотворни за тях мерки, включително чрез предоставяне на информация, обучение и демонстриране на социално отговорно поведение, каквато е и целта на проекта „Обединени срещу агресията“.

В дискусионните модули участниците по проекта се срещнаха с млади специалисти с различен етнически и социален произход, или в неравностойно положение, постигнали своите житейски цели, въпреки предразсъдъците на обществото от една и традициите на общността, към която принадлежат, от друга страна.

Срещата-дискусия  с ръководители на фирми, в които работят представители на малцинствени групи, разкри дефицити като професионално образование и квалификация, но и важността на добре изградените трудови навици, дисциплина и отговорност на работното място.  Примерите на успели личности от отделни браншове, без разлика на тяхната етническа и религиозна принадлежност показаха, че само когато предразсъдъците бъдат преодоляни, всички млади хора ще реализират своите възможности в България.

Изграждането на зона за спорт и отдих в кв.Аспарухово стимулира младите хора да изразходват енергията си в полезни за обществото дейности и спорт, а не в агресия, както и да се грижат и пазят изграденото с тяхна помощ. Демонстрацията на бойни техники прикова вниманието и засили още повече интереса на младите хора към спорта, по време на дискусията на тема  „Не на езика на омразата и агресията в общуването“.

Всяка от 4-те обучени групи излъчи своите 3-ма  представители, които ще продължат участието си в 2 екипа за самостоятелна работа по проекта.

Всеки участник получи индивидуален сертификат за участие в обучението, както и папка с обучителни, информационни и рекламни материали с логото на проекта „Обединени срещу агресията“. Попълнените от тях анонимни анкети вече се  анализират и обобщават от психолога на проекта, а резултатите ще бъдат представени в специален доклад.

Реализираната до момента активна кампания на Проекта в електронни медии - излъчваните в Дарик радио спотове и  интервюта с участници в проекта, фото- и видеорепортажи от проведени събития, тематични публикации и  банери с ясни послания в социалните мрежи – Youtube, Facebook и Instagram, положително променя обществените възприятия относно дискриминацията, езика на омразата и агресията.

Екипът на проект „Обединени срещу агресията“ ще продължи да подкрепя младите хора в тяхното търсене и ясно формулиране на проблемите и решенията с разнообразни методи и форми, в един мултикултурен обмен и възпитание в толерантност.

„Толерантността означава зачитане, приемане и правилно оценяване на богатото многообразие от култури в нашия свят и на всички форми и начини за проява на човешката същност.“ /Из Генералната Декларация за принципите на толерантността, приета от Генералната конференция на ЮНЕСКО в Париж./

Този информационен материал е част от изпълнението по Проект “ Обединени срещу агресията“, финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2021 година, Направление 2 „Превенция на агресията сред младите хора (насилие, езика на омраза, дискриминация, расизъм и др.)“, съгласно Договор № 25-00-7/16.03.2021 и номер по Проект - НПИМД-Н2-Т3-113/2021.Изпъляван от Фондация "Владиславово"

Съдържанието на материала е отговорност на автор - Фондация "Владиславово"“, като Министерството на младежта и спорта не носи отговорност за начина на използване на информацията.

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027