Министър Денков Във Варна: Учебната година ще започва около 7 - 8 септември от 2023-та

Варна<+> 31.03.2022 13:01 Снимка: ДНЕС+

Министър Денков Във Варна: Учебната година ще започва около 7 - 8 септември от 2023-та

Промяната за началото на учебната година няма да важи за 2022/2023. Учениците ще влязат в класните стаи на 15 септември, но в следващите месеци в МОН ще продължи обсъждането кога по принцип тя да стартира.

Това заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков при посещението си в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване във Варна.

"Аз и екипът ми смятаме за правилно от 2023 година нататък тя да започва около 7-8 септември, тъй като има доста сериозен напредък около дигитализацията на административните процеси", заяви акад. Денков.

"Идеята е учителите да влизат в училище към 1 септември и до 7 септември вече да е подготвено всичко, а не както доскоро 15-20 дни по-рано"

"Тази една седмица, с която учениците ще започват по-рано, искаме да я използваме за повече ваканции, които да бъдат разпределени пред годината", каза министърът.

"Искаме също така да редуцираме ваканциите на учениците, а за 1. - 6. клас да се удължи учебната година до 15 или 30 юни".

"В другите държави процесът е много по-ритмичен - учене, ваканция, пак учене, пак няколко дни ваканция, докато при нас не е толкова ритмичен. Ние имаме коледна и великденска ваканция, но в другите държави има много по-честно ваканции, за да могат да си почиват учениците и учителите", обясни Денков.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355