
Варна<+> 02.04.2024 09:37 Снимка: ДНЕС+
Кметът на Варна предложи нова концепция за зацветяването в центъра
По нова концепция да се извършва зацветяването в централната градска част - с перенна растителност и декоративни треви. Това поиска кметът на Варна Благомир Коцев на среща с фирмата, която поддържа зелените площи около пл. „Независимост“, до сградата на Община Варна и разделителните линии на централните булеварди „Мария Луиза“, „Княз Борис I“, част от „Вл. Варненчик“.
По данни на фирмата, засаждането на новите летни цветя в централната градска част ще започне в началото на месец май. Графикът предвижда да се започне с градинката до Паметника на приморци, загинали в Сръбско-българската война, зелените площи по бул. „Мария Луиза“ и бул. Вл. Варненчик“. Целта е предвидените площи да са цъфнали за предстоящите празници – 6 май и 24 май, уточняват експертите.
Пред сградата на Община Варна ще бъдат възстановени досегашните живи плетове от вида лигуструм. Обсъжда се и възможността в част от зелените площи да се засадят нови видове храсти: кълбовидна фотиния, калина, жасмин и др.
На бул. „Княз Борис I“ в съществуващите цветни площи ще бъдат засадени различни перенни и тревисти видове, рози и традиционните кани.
Предстои фирмата, която извършва представителното зацветяване, да представи визия за новите видове растения, които биха могли да бъдат засадени на различни места в града.
По време на срещата стана ясно, че ще се проучват възможности за поставяне на подземно-капкова поливна система. Подобен тип системи са налични в други големи български градове, но не и във Варна, поясни кметът Коцев.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 23:06 Хороскоп за неделя, 14 септември 2025 г.
- 19:24 Взрив в мадридски квартал рани 21 души, трима са в тежко състояние
- 19:11 ФБР търси евентуален съучастник на убиеца на Чарли Кърк
- 18:59 Загуба за Иван Иванов, Финландия ни изравни за купа "Дейвис"
- 18:46 Андрей Райчев: Радев изпусна момента и времето не работи за него
- 18:34 Президентът на Непал обяви предсрочни избори след протестите в страната
- 18:23 Вучич обяви възможни предсрочни избори: Повече не мога да бъда президент
- 18:11 Как да намалим времето за изчакване на багажа ни на летището