Варна<+> 20.08.2026 15:16 Снимка: БТА, архив
Две фирми искат да строят естакадата при свлачището "Трифон Зарезан"
Предстои избор на изпълнител, който ще реализира проекта за оправяне на панорамния път Варна - Златни пясъци, в района на свлачището "Трифон Зарезан", съобщи кметът на града Благомир Коцев. Той припомни, че средства са осигурени чрез европейски инструменти. Съфинансирането от общинския бюджет е одобрено от Общинския съвет.
Зам.-кметът Пламен Китипов допълни, че са подадени две оферти. Той припомни, че в района ще бъде изградена естакада, която ще е с дължина около 260 метра. Проектът не предвижда укрепване на свлачището, което варненци знаят като "Трифон Зарезан". С изпълнението на този проект се очаква значително да бъде облекчен трафикът между града и курортния комплекс, посочи още Китипов.
Той допълни, че вече е окончателно приключен проектът за полагане на тръбата за отпадни води под Варненското езеро. Тестовете са направени, през есента одобрение трябва да даде и приемателна комисия. Китипов уточни, че траншеята на новата тръба е на дълбочина около 4 метра. Самият тръбопровод е от модерен надежден материал, който не предполага аварии. Тръбата е поставена в специален бетонов кожух в участъците, в които може да бъде уязвима. По думите на зам.-кмета новият тръбопровод вече работи, а всички временни връзки са премахнати.
Строежът на напорния тръбопровод за отпадъчни води на дъното на Варненското езеро е финансиран от държавата по споразумение от април 2024 година. Съоръжението, което бе изградено като временно аварира няколко пъти, последният - през ноември миналата година.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:59 Срещу 700 евро: младежът, нападнал непалци, вече на свобода
- 15:49 Омбудсманът сигнализира за проблеми с безплатното возене на деца до 14 г. в градския транспорт
- 15:42 Сърбия се обърна към Русия за помощ за пожарите - в ЕС липсвали налични самолети
- 15:34 На 101 години почина най-дълго лишеният от свобода затворник в историята на САЩ
- 15:25 Пхенян изстреля ракети към Сеул по време на американски учения
- 15:16 Две фирми искат да строят естакадата при свлачището "Трифон Зарезан"
- 15:10 Защо гладът понякога всъщност е жажда
- 15:03 Сушата в Европа се очаква да става все по-честа през следващите години