COVID-19, жертвените агънца и умората на ангелите. Справя ли се Варна?

Варна<+> 18.11.2020 04:29 Снимка: ДНЕС+

COVID-19, жертвените агънца и умората на ангелите. Справя ли се Варна?

490 души са новозаразените с COVID-19 за последното денонощие във Варна. До вчера 279 бяха хоспитализираните за денонощието в морската столица, по данни на РЗИ-Варна. 

На редакционната ни поща валят оплаквания, в които читатели ни сигнализират за масов отказ да бъдат приемани болни от COVID-19 в болниците, а на много от тях се отказва и преглед. Причината - нямат PCR тест, и въпреки доказаната пневмония, въпреки температурата, хората биват препращани по частни болници, а личните лекари са се барикадирали и отказват да приемат болни с остра вирусна инфекция и температура. 

Затова пък получават от НЗОК средства за всеки пациент и не се свенят да получават пари, но да не преглеждат пациентите си. Ще кажете - безобразие! Ами да, такова е! 

Не всички, разбира се, но голяма част. Шапки долу за тези, които от месец март са на фронтовата линия и лекуват пациентите си. Някои от тях дори се заразиха и пак се върнаха да лекуват. 

На хартия нещата изглеждат така: Ако имаш симптоми, се обръщаш към личен лекар, който да прецени състоянието ти. Разбира се, трябва да ти даде направление за PCR тест. Ако той е положителен, си изолиран официално под карантина, като предоставиш информация и за контактните си лица. След прегледа, ако си за болнично лечение, те препращат и в зависимост от състоянието, или те транспортират с линейка, или отиваш в болница сам. Ако не си за болнично лечение, личният лекар ти предписва такова и оставаш у дома. Правителство и областни кризисни щабове всеки ден излизат с нови мерки и нови кризисни решения. Дали, обаче това се спазва или е просто на хартия? 

Проверка на ДНЕС + установи, че голям процент от хората не са тествани и си стоят у дома, изолирани с леки симптоми. Това са хората, написани с невидимо мастило в статистиката, но които носят необезпокоявани заразата навсякъде. 

Причината - в повечето случаи става дума за заплащане на теста. Личните лекари не издават направления, РЗИ очевидно - също, и хората са принудени да заплатят тестовете си, които никак не са евтини. За да тестваш едно цяло четиричленно семейство са ти нужни около 480 лв. Сами разбирате колко хора разполагат с такава сума, а и защо да го правят, след като е разписано в заповед на министъра, че са безплатни... уж. Ако погледнете статистиките на лабораториите във Варна, ще ви стане ясно какъв процент от тестваните са заплатили своя тест.

Другата част от хората, които са с червен цвят в статистиките, са тези, които се тестват с антигенните тестове. Те нямат статута на PCR и човек с положителен резултат от такъв тест не бива поставян под карантина. Препращат те за PCR, но повечето хора не го правят, вероятно за да избегнат да бъдат карантинирани. Изводите: сред нас се разхождат много хора, които са заразени с новия коронавирус, но вместо да се самоизолират, разпространяват заразарата. В последните дни и седмици темповете на растеж на броят на заразените са в геометрична прогресия. 

Други пък, вече са с положителен PCR тест, но пак биват връщани с думите "Нямаме места, отидете в частна болница"...

Оставям без коментар последното, което наша читателка ни разказа в писмо. 

Проблемът идва, когато един такъв заразен, който не се води в статистиката, се влоши и има нужда от болнична помощ. Тогава му се отказва такава. Да, но му се отказва и правото да се тества безлатно. Кръгът е омагьосан и чия е вината, че има разписан протокол и разпоредби, но те реално не се прилагат на практика? Остава впечатлението, че не се опитваме да ограничним пандемията, а напротив - явно ефектът, който се търси, е да се заразят повече хора? Ами може и това да е правилна практика, но не е ли този подход по-релевантен за държави с по-стабилна здравна система? 

Разкриха се COVID-19 центрове пред болниците, някои ДКЦ-та се включиха в борбата... Достатъчно ли е? Или хората просто са дезинформирани и не знаят къде да отидат при нужда?

Лекарите са на предела на силите си, учителите са заразени. И от двете съсловия починаха вече мнозина. Хората са уплашени, лутат се от статия на статия, от репортаж на репортаж, за да разберат как точно да постъпят и как да се лекуват. Прегоря ли системата? Какво се случва в училищата? 

Броят на заразените учители расте, учениците също. От 6-ти до 12-ти клас учат в електронна среда, а малките 1 - 5-ти клас се обучават присъствено. Прехвърлиха решенията за затваряне на училищата и излизането в дистанционна форма на обучение на директорите на училищата. Очевидно директорите се страхуват, защото само 3 или 4 училища във Варна преминаха на обучение в електронна среда. Учителите са уплашени. Много от тях вече се сблъскаха с ада на коронавируса и се страхуват да не се заразят отново. И как не? Чисто човешкият инстинкт за самосъхранение "не прощава" на никого. 

Остават много въпроси: ще има ли край това и кога?

Кой ще ни лекува, когато станем хиляди и няма кой да ни приеме в болница? Ще живеем ли или ще се превърнем в статистика? Ще започнат ли личните лекари да лекуват пациентите си и ще помогнат ли на колегите си, които се борят за животи в болниците?

Ще изведем ли най-накрая всички деца у дома на дистанционно обучение, та да си отдъхнат малко учителите, които в много случаи работят по целодневни смени, тъй като техни колеги са заразени и няма кой да поеме класовете? Ами като се уморят и те?

Ще излезем ли в карантина, за да отдъхнат малко болниците и лекарите да успеят да се справят с вече заболелите?

Ще започнат ли личните лекари да отразяват системно излекуваните си пациенти в системата, както и тези, които са на домашно лечение? Данните, предоставени от РЗИ-Варна, ще спре ли практиката да се пресмятат на принципа "едното плюс другото, минус третото , прави излекувани и на домашно лечение"? 

Отговорите на тези въпроси може би ще разберем, а може би няма. 

Геновева Михайлова 

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911