
Варна<+> 14.01.2024 13:21 Снимка: ДНЕС+
Благомир Коцев пред японския посланик: Приоритет ни е образованието
Основна цел в мандата ми е да подобрим образованието в града, така че младите хора да остават във Варна и в България. Човешкият ресурс е най-важният. Културният обмен между нашите две страни трябва да се задълбочи. Това заяви кметът Благомир Коцев по време на срещата си снощи с японския посланик Н. Пр. посланик Хисаши Мичигами.
Коцев допълни, че освен икономическите връзки, културата и спортът са устойчив път към добрите международни отношения. Варненци са известни с любовта си към японските бойни спортове, даде пример кметът и подчерта, че Община Варна е отворена към задълбочаване на културния обмен с Япония и би организирала културни събития съвместно с Японското посолство.
Посланик Мичигами подчерта близостта между двете държави в това, че разчитат на човешкия капитал за устойчив растеж за сметка на по-ограничените си природни ресурси. Той отбеляза също красотата на българската природа и десетилетията добри отношения между България и Япония. По думите му, бизнесът е само един елемент от двустранните отношения, в които са особено важни и сфери като наука, култура, туризъм и академичния обмен. Според него, България може да направи повече за своята разпознаваемост в Азия особено в аспекта на културните връзки.
Н. Пр. г-н Хисаши Мичигами съобщи, че е във Варна по негова инициатива, за да отбележи отварянето на новия офис на българската компания Старгейт за управление на кораби-автомобиловози в съдействие с японския конгломерат за морски транспорт K-Line. Варна има сериозни традиции в морското дело. В града има модерно Военноморско училище и успешни бизнеси, свързани с корабоплаването. Японските корабни оператори са надеждни партньори и действат изключително професионално, подчерта по този повод кметът Коцев.
На срещата присъстваха още заместник-кметовете Павел Попов и Диан Иванов. Кметът връчи на японския посланик реплика на най-старото златно съкровище в света, намерено във Варненския халколитен некропол, както и книгите „Златната древност на Варна“ и „Варна – кръстопът на цивилизации“.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 18:44 The National Interest: Руският радар Don-2N - технологичното чудовище на Москва
- 18:36 Експерти съветват ФИФА: Финалът на Мондиал 2026 трябва да се играе в 9 часа сутринта
- 18:31 Вота на недоверие в четвъртък, правителството - стабилно
- 18:28 Берлин праща военна флотилия в Арктика заради "нарастващото руско военно присъствие"
- 18:21 Норвежко издание: Русия нанесе унищожителен удар по укранския ВПК
- 18:13 Всяко трето дете е било жертва или свидетел на насилие
- 18:06 120 в ареста по разследване за корупция в Измир, сред тях - областният управител и бившият кмет
- 17:57 Макетите на оспорваните стъклописи на "Нотр Дам" ще бъдат представени през декември