Биологичен отпадък до кофа за смет стресна варненци
Варна<+> 09.08.2018 09:31
Снимки на свободно захвърлен плик с биологичен отпадък до кофа за смет на ул. „Никола Кънев“ събудиха вълна от възмущение и страх във Фейсбук. Фотосите, на които се виждат контейенрчета за посевки, генерирани от лечебно заведение или лаборатория, се разпространяват от вчерашния ден и са повод за активна дискусия и коментари. Живущи в района са сигнализирали Регионалната здравна инспекция за случая. Оттам потвърдиха за Moreto.net, че при тях е постъпила подобна информация.
Директорът на РЗИ-Варна д-р Дочка Михайлова обясни, че ще бъде направена проверка на място. По думите й, ако бъде установен източникът на отпадъка, може да бъде наложена глоба. Подобни сигнали не постъпвали често в инспекцията. Последният случай е от преди 3-4 месеца в двора на Окръжна болница до кофа за боклук. На място проверяващите установили биологичния отпадък, изхвърлен с бележки, описващи кое е лечебното заведение. Написан е акт и е наложена глоба.
Задължение на всяко лечебно заведение или лаборатория, които генерират такива отпадъци, е да имат договор със специализирана фирма. РЗИ следи и проверява за това, но понякога се проявява недобросъвестност и се стига до нарушения.
„Общината не е длъжна да има договор с фирма за обезвреждане на биологични отпадъци. РЗИ също няма ангажимент да организира извозването на такъв отпадък. И полицията да отиде тя също няма къде да прибере и съхранява такъв отпадък. Неуточнено е чий ангажимент е грижата за такъв отпадък в подобни ситуации, което създава проблем.“, коментира още д-р Михайлова. /moreto.net
Директорът на РЗИ-Варна д-р Дочка Михайлова обясни, че ще бъде направена проверка на място. По думите й, ако бъде установен източникът на отпадъка, може да бъде наложена глоба. Подобни сигнали не постъпвали често в инспекцията. Последният случай е от преди 3-4 месеца в двора на Окръжна болница до кофа за боклук. На място проверяващите установили биологичния отпадък, изхвърлен с бележки, описващи кое е лечебното заведение. Написан е акт и е наложена глоба.
Задължение на всяко лечебно заведение или лаборатория, които генерират такива отпадъци, е да имат договор със специализирана фирма. РЗИ следи и проверява за това, но понякога се проявява недобросъвестност и се стига до нарушения.
„Общината не е длъжна да има договор с фирма за обезвреждане на биологични отпадъци. РЗИ също няма ангажимент да организира извозването на такъв отпадък. И полицията да отиде тя също няма къде да прибере и съхранява такъв отпадък. Неуточнено е чий ангажимент е грижата за такъв отпадък в подобни ситуации, което създава проблем.“, коментира още д-р Михайлова. /moreto.net
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:59 Кабинетът "Радев" замразява минималната заплата на 620,20 евро до 2028 г.?
- 13:57 Политическата криза в Румъния продължава
- 13:50 Tрима загинали след серия разрушителни торнада в САЩ
- 13:45 Кирил Димов, бивш шеф на ДАНС-Варна: Изгонването на Невзоров от България беше заради "пране на пари"
- 13:42 Над 40 са вече сигналите за мазут по плажове в Бургаско
- 13:41 Варна почете героите, спасили града след взрива на танкера "Ерма"
- 13:35 Министър Петрова обсъди с делегация от САЩ финалните стъпки за безвизово пътуване
- 13:33 Шест досъдебни производства за "Баба Алино" има във варненската прокуратура