Варна<+> 07.06.2023 15:58 Снимка: ДНЕС+
Ансамблите „Тракия, „Пирин“ и „Странджа“ с общ спектакъл тази седмица във Варна
„Танците на българина“ е мотото на спектакъла, който ще събере в едно ансамблите „Тракия“, „Пирин“ и „Странджа“. В 19 часа на 9 юни 2023 г. най-добрите български народни танцьори, певци и музиканти ще излязат на сцената на Летен театър Варна в почит към проф. Кирил Дженев – един от основоположниците на сценичната фолклорна хореография у нас.
Най-добрите български фолклорни танцьори ще изпълнят знакови танци по хореография на професор Кирил Дженев в чест на 100 години от рождението му. Професор Дженев /1922 – 2006/ е създател на над сто танцови произведения, като творчеството му става фактор, който влияе върху изкуството на неговите съвременници и последователи. Кирил Дженев е хореограф в Държавния ансамбъл за народни песни и танци - София още от неговото основаване през 1951 г., а през 1970 г. става хореограф в Ансамбъл „Пирин“ – Благоевград. Най-яркото му дело е създаването на Държавен фолклорен ансамбъл "Тракия" - Пловдив през 1974 г. Паралелно с хореографската си дейност проф. Дженев се занимава и с научна работа. Издава сборника "Български сценични танци", участва като съавтор в написването на „Терминология на българската хореография“, "Теория за строежа на движенията" и "Универсален танцопис". Автор е на учебника "Кинетография" или Танцова партитура – новаторска система за описване на танцовите движения на цялото тяло върху петолиние, успоредно с нотописа. Проф. Кирил Дженев е един от най-изтъкнатите педагози-хореографи на България. Преподава в Държавното хореографско училище още от създаването му. През 1974 г. полага началото на специалността "Хореографска режисура" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство град Пловдив.
Спектакъла „Танците на българина“ ще представи класически образци на фолклорната ни школа - от танца, през музиката и вокалното майсторство до красивите и пищни костюми.
Спектакъла „Танците на българина“ ще се проведе на 9 юни 2023 г (петък). в Летен театър, Варна от 19.30 часа.
При закупуване на 6 и повече билета от всяка ценова категория, се дава отстъпка от 5 лв върху цената на всеки един билет. Децата до 7 години влизат безплатно, но без право на седящо място.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие
- 18:28 МО предупреждава за придвижване на военни колони по пътищата в понеделник