Спорт 11.10.2024 14:27 Снимка: ДНЕС+
Японски концерн се завръща във Формула 1
"Тойота" подписа договор с Хаас
Американският отбор във Формула 1 Хаас и Тойота обявиха дългогодишно партньорство, което връща най-големият производител на автомобили във Формула 1 за първи път от 2009 година.
Хаас обаче ще продължи да използва двигатели на Ферари, след като отборът сключи през юли продължението на договора до 2028 година. Тимът, чийто шеф е японецът Аяо Комацу, е на седмо място в класирането на конструкторите в момента с 31 точки преди Гран при в Остин, Тексас, следващата седмица.
Партньорството между Хаас и Тойота започва веднага, като болидите на пилотите Нико Хюлкенберг и Кевин Магнусен ще бъдат брандирани с логото на японския концерн. Тойота става технически партньор на Хаас, като двете страни ще обменят експертиза, знания и средства. Японският концерн предоставя дизайн и технически услуги.
"Да имаме подкрепата на лидера в автомобилния сектор и да работим заедно ще ни позволи да се развием и ускорим пътя си. Това е партньорство, което гарантира ползи и за двете страни", коментира Комацу.
Той благодари още на Ферари и боса на тима Фред Васьор за подкрепата, както и на директора на Формула 1 Стефано Доменикали.
Тойота влезе във Формула 1 със собствен отбор през 2002 година, но таки и не спечели състезание, въпреки че тимът разполагаше с един от най-големите бюджети. Японският конструктор снабдяваше и тима на Уилямс с двигатели между 2007 и 2009.
Още по темата
-
Хамилтън недоволства: Лудост е, че единствено аз бях наказан
преди 1 седмица
-
-
CHF
|
1 | 2.09943 |
GBP
|
1 | 2.22077 |
RON
|
10 | 3.84627 |
TRY
|
100 | 4.02621 |
USD
|
1 | 1.69586 |
Последни новини
- 20:54 Жестоко убийство в София: Жена беше пребита до смърт
- 20:06 Хороскоп за петък, 7 ноември 2025 г.
- 19:35 65-годишна жена нападна мъж в дома му в Ботевград, опита се да го удуши и го ограби
- 19:27 Рестарт на делото за смъртта на Марадона
- 19:19 Археолози разкриват едно от най-значимите духовни средища по Южното Черноморие
- 19:12 Нова Зеландия планира да изпрати в космоса свои сателити
- 19:04 Сам Смит: Направих си липосукция на 13 години, защото бях брутално тормозен заради теглото си
- 18:56 Хванаха рецидивист да се представя с чужд паспорт на летището в София