Наука 24.05.2023 15:31 Снимка: ДНЕС+
Витамин D предотвратява психичните проблеми при децата
Финландски учени са открили връзка между витамин D и проблемите с психичното здраве при децата. Установено е, че високите дози от веществото могат да предотвратят бъдещи проблеми с психичното здраве. Резултатите от клиничното проучване са публикувани в списание JAMA Network Open.
В проучването са участвали 346 деца на възраст между две седмици и две години. Участниците са разделени на две групи, като едната получава стандартна дневна доза от десет микрограма, а другата - тройно по-голямо количество витамин D3 (30 микрограма).
Когато участниците стават на възраст между шест и осем години, те са били оценени за психиатрични симптоми с помощта на въпросник, който родителите са били помолени да попълнят.
Авторите стигат до заключението, че ежедневният прием на витамин D3 в доза, надвишаваща стандартната, намалява риска от психични проблеми в училищна възраст. Това означава, че при децата, които са получавали по-високата доза, вероятността да имат депресивно настроение, тревожност и затворено поведение е била по-малка.
По-специално, разстройства са наблюдавани при 11,8% от децата, които са получавали стандартната доза витамин D в размер на десет микрограма, преди да навършат двегодишна възраст. За разлика от тях, тези стойности са 5,6 % при децата, които са получили тройната доза, пише БГНЕС.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:08 Хороскоп за вторник, 9 юни 2026 г.
- 19:33 Още 4 държави дават фалшиви книжки като бандата на "Калашниците"
- 19:27 Папа Лъв ХІV: Оръжията могат да наложат временна тишина, но не могат да изградят траен мир
- 19:19 Иван Хиновски: Поскъпването на ток и парно от 1 юли ще се отрази негативно върху домакинствата
- 19:15 Проф. Гроздински: Вандалите в Киев унищожиха паметника на великия Булгаков. Напомнят на нацистите
- 19:11 Биков обвини Радев, че е станал рекламно лице на големите търговски вериги
- 19:06 Гръмотевична буря се очаква в Мексико Сити по време на откриването на Мондиала
- 19:03 Доц. д-р Десислава Калчева, Фискален съвет: Необходима е фискална децентрализация на общините