Учените изчисляват "настройките" на Вселената с помощта на AI

Наука 29.08.2024 14:53 Снимка: ДНЕС+

Учените изчисляват "настройките" на Вселената с помощта на AI

Изследователите искат да разберат, защо Вселената се разширява с по-бърза скорост от това, което е предвидено от космологичните модели

Екип от изследователи казват, че са изчислили основните "космологични параметри" на Вселената с помощта на AI модел, който може да засили усилията ни да анализираме как е структуриран космосът.

Както е описано подробно в проучване, публикувано в списанието Nature Astronomy, изследователите са успели да оценят параметрите, като са накарали специално обучен AI да анализира проучване на около 110 000 галактики, постигайки ниво на прецизност, което е трудно постижимо с традиционен анализ.

Търсените параметри са "по същество настройките на Вселената", споделят учените. Именно те определят как тя работи, обяснява съавторът на изследването Лиъм Паркър, астрофизик в института Флатирон.

Учените се надяват да използват "извлечените настройки", за да намерят обяснение за много от необяснимите феномени във Вселената и да преразгледат стандартния модел на космологията.

Картографирането на безбройните галактики на Вселената отнема много време, усилия и пари. Най-големите проучвания могат да струват стотици милиони или дори милиарди долари всяко, споделя съавтора Шърли Хо, астрофизик от Флатирон.

"И основната причина да ги правим е, за да получим тези прехвалени космологични параметри", каза тя.

Параметрите ни казват как видимата материя и нейните невидими, но хипотетични двойници - тъмна материя и тъмна енергия - се организират в космически мащаб.

Един параметър, например, описва тенденцията на материята да се струпва заедно - която тъмна материя, с нейното основно гравитационно влияние, играе незаменима роля в обясняването на Вселената.

Но тъмната енергия и материя са изцяло теоретични конструкции, които не са били наблюдавани или доказани досега.

Учените започнаха с обучение на AI върху 2000 симулирани вселени, всяка създадена с различни "настройки".

Това научи модела да разпознава фините ефекти в разпределението на галактиките, които тези разнообразни параметри причиняват. AI моделът също анализира три или повече галактики наведнъж, за да разпознае мащабните форми, които се образуват между тях.

С течение на времето изкуственият интелект станал умел в разпознаването на дребномащабни разлики в клъстерирането на галактики. Така AI най-накрая бе инструктиран да разгледа истинско проучване на повече от 100 000 галактики.

Учените се надяват, че изкуственият интелект и анализите му, ще помогна да се обясни, защо Вселената се разширява с по-бърза скорост от това, което е предвидено от настоящите космологични модели.

CHF CHF 1 2.07713
GBP GBP 1 2.32505
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.17894
USD USD 1 1.76408