21 години затвор за нападателя, прострелял словашкия премиер Роберт Фицо

ЕС и Свят 21.10.2025 19:19 Снимка: АР/БТА

21 години затвор за нападателя, прострелял словашкия премиер Роберт Фицо

72-годишният Юрай Цинтула, който стреля по премиера на Словакия Роберт Фицо миналата година, беше осъден на 21 години затвор, съобщиха местните медии.

При атаката Фицо, който е четирикратен премиер на Словакия, беше прострелян четири пъти в областта на корема след правителствено заседание в град Хандлова, Централна Словакия. Министър-председателят претърпя няколко хирургични интервенции.

Нападателят беше заловен и заяви, че е искал да го нарани, но не да го убие и че е действал така, защото не бил съгласен с политиките на Фицо, стана ясно от съдебен документ.

Цинтула, който бе задържан веднага от охраната на премиера, беше обвинен в тероризъм. Според прокурорите нападението е имало за цел да постави правителството в невъзможност да функционира. Ако бъде признат за виновен от Специализирания наказателен съд, обвиняемият може да получи доживотна присъда.

Нападателят е заявил пред следователите, че е стрелял по Фицо, за да го нарани, но не и да го убие, поради несъгласие с политиката на премиера относно Украйна, медиите и културата.

 60-годишният Фицо, който заема поста министър-председател за четвърти път, влезе в конфликт с партньорите на Словакия в Европейския съюз и НАТО заради позициите си против предоставянето на военна помощ на Украйна и усилията си да поддържа отношения с Русия.

Фицо обвини нападателя, че е опозиционен активист, и отправи обвинения към опозицията - която е съставена предимно либерални, проевропейски партии - че насаждат омраза. Основните опозиционни сили отричат да имат връзка със стрелеца.

Цинтула е действал "с мотива да попречи на нормалното функциониране на правителството", каза съдия Игор Кралик, като прочете присъдата. "Съдът нямаше никакво съмнение, че престъплението е било извършено и че то е било особено тежко", добави той.

Цинтула изглеждаше спокоен, докато се четеше присъдата, и отвръщаше поглед от препълнената зала. Адвокатът му Намир Алясри заяви след заседанието, че "най-вероятно ще обжалва" присъдата.

CHF CHF 1 2.11693
GBP GBP 1 2.25041
RON RON 10 3.84363
TRY TRY 100 3.99945
USD USD 1 1.6781