Суша слага край на процъфтяващи цивилизации преди 3 200 години

Наука 15.08.2013 07:44

Изчезването на процъфтяващи цивилизации в източната част на средиземноморския басейн преди 3 200 години е било в резултат на период на продължителна суша, твърдят френски учени.

Те подчертават, че климатът и неговите промени имат ключова роля в историята на човешките общества.

Политическия и икономически срив на някои от най-напредналите цивилизации като микенската или минойската до момента се приписваха на човешко унищожение - нашествия в делтата на река Нил или по бреговете на днешна Турция, Сирия и Палестина. Авторите на това изследване обаче анализират зрънца от полени, които са намерени в утаечното дъно на соленото езеро Ларнака на остров Кипър. Регистрираните промени на въглеродни изотопи - т. нар. химичен подпис, на местни растения от района, показват, че езерото е било свидетел на влажен период преди силно и прогресивно засушаване.

Това засушаване е продължило четири века и е в основата на изчезването на тези цивилизации. Тези данни, съчетани с археологически открития, дават на учените основания да заключат, че кризата в края на бронзовата епоха в източната част на средиземноморския басейн е била резултат на климатични промени. Сушата, която е продължила твърде дълго е довела до глад, чужди нашествия и политически конфликти. /АФП - БГНЕС

CHF CHF 1 2.10033
GBP GBP 1 2.25716
RON RON 10 3.85385
TRY TRY 100 4.21711
USD USD 1 1.71504