Създадоха изкуствена ДНК

Наука 14.07.2008 14:43

Японски химици за първи път създадоха молекула на ДНК от изкуствени компоненти. Във всичките си форми ДНК използва различни комбинации от четири "строителни" блока, наречени бази, за да кодира разнообразието от протеини, необходими за функционирането на клетката и нейното развитие.

Изследователите използвали високотехнологично оборудване за прикачване на четирите изкуствено синтезирани бази към скелета на ДНК, състоящ се от захари и фосфатни групи.

Резултатът е необичайно стабилна, двойно усукана структура, приличаща на естествената ДНК.

Масахико Инуйе и колегите му отбелязват, че учените от много години разработват изкуствен вариант на ДНК-молекула, за да разширят възможностите за съхранение на информация.

Тяхната работа може да послужи за нови постижения в генната терапия, бъдещите нанокомпютри и други високотехнологични техники, отбелязва електронното издание ScienceDaily, цитирано от HiComm.bg.

CHF CHF 1 2.07846
GBP GBP 1 2.2556
RON RON 10 3.85583
TRY TRY 100 4.12653
USD USD 1 1.67911