
Наука 04.09.2020 14:33 Снимка: ДНЕС+
Руската ваксина срещу COVID-19 вече е в болниците
Ваксината срещу COVID-19 на Центъра за изследвания „Гамалея“ след регистрация е доставена в лечебни заведения и първите доброволци ще я получат в близко бъдеще. Това заяви Денис Логунов, заместник-директор на Института „Гамалея“ за научна работа.
„Третият етап на тестване току-що започна, отворени са центровете, доставена е ваксината и в близко бъдеще ще бъде приложена на първите доброволци“, каза Логунов в ефира на канал „Русия 24“.
Министерството на здравеопазването на Русия регистрира първата в света ваксина за профилактика на COVID-19, разработена от Изследователския център „Гамалея“ в сътрудничество с Руския фонд за директни инвестиции.
БГНЕС припомня, че по-рано руският министър на здравеопазването Михаил Мурашко заяви, че първите доставки на пратки от руската ваксина срещу COVID-19, наречена “Спутник 5” ще започнат през септември.
Според него обемите на производство ще се увеличат до края на тази есен.
„На първо място ваксините ще бъдат доставяни за медицински работници и учители. Ваксинацията ще бъде напълно безплатна и доброволна”, уточни министърът.
Учените в страната са събрали над 2500 доброволци за продължаване на проучванията на ваксината. Общо в тестването на ваксината ще се включат над 40 хиляди души.
Ръководителят на Руския фонд за директни инвестиции Кирил Дмитриев съобщи, че фондът е получил заявления от повече от 20 държави, като са направени поръчки за купуване на над един милиард дози от ваксината. Русия се е съгласила да произвежда ваксини в пет страни, което ще й позволи да произвежда до 500 милиона дози годишно./БГНЕС
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 18:52 Автобус падна от 25 метра в Русия, 13 миньори загинаха
- 18:46 Нинова не вижда Радев като лидер на партия: Върху президента тежат много въпроси за корупция
- 18:38 Сблъсъци избухнаха във френския град Безие
- 18:34 Кабинетът предлага законопроект: Забрана за търговците да увеличават цените при въвеждане на еврото
- 18:02 НЗОК, ДАНС, "Медицински надзор" и АДФИ влизат на проверка в 41 болници в страната
- 17:56 Мъж блъсна 16-годишен - син на неговата съпруга
- 17:48 Пълен провал на реколтата от царевица и нисък добив на слънчоглед заради сушата
- 17:40 Израелски танкове навлязоха в Деир ал-Балах