Наука 30.07.2024 17:57 Снимка: ДНЕС+
Превърнаха живи мишки в дистанционно управлявани роботи
Те се хранят и социализират по команда
Експерименти с "контрол на ума" над животни се провеждат от десетилетия. Обикновено обаче те разчитат на електроди, имплантирани в мозъка. Тази система е инвазивна и с редица ограничения. Учени от Института за основни науки (IBS) в Южна Корея са постигнали контрол над съзнанието по много по-фин начин, пише SscienceAlert.
Те са разработили метод за насочване на пътища в мозъка, използвайки комбинация от генетика, наночастици и магнитни полета. Технологията е наречена Nano-MIND, акроним от Magnetogenetic Interface for NeuroDynamics. Системата в сегашната си форма е предназначена да предостави на изследователите средства за дистанционно активиране на невронни вериги за редица изследователски приложения.
"Това е първата в света технология за свободно контролиране на специфични области на мозъка с помощта на магнитни полета", казва Джинуоо Чеон, старши автор и директор на IBS Center for Nanomedicine. По думите му разработката може да има приложение и в свързването на мозък с компютър.
Как работи технологията?
На първо място, учените са проектирали генетични механизми в клетки, които могат лесно да бъдат активирани от източник на светлина. Екипът обаче не ползва светлина, а магнитно поле, което се активира с наночастици. Последните са наситени в определени зони в мозъка по неинвазивен път.
С активирането им учените поемат контрол над волята на животното.
В един от тестовете те са манипулирали дистанционно рецептори, участващи в сложно поведение при хранене и възнаграждение в страничния хипоталамус - регион, разположен дълбоко в самата сърцевина на мозъка.
Така те могат да накарат мишката да иска да се храни по команда.
Под въздействието на магнитното поле група мишки с превключватели на техните възбуждащи неврони изяжда само половината от храната. Втората група с манипулирани инхибиторни неврони яде два пъти повече, докато магнитното поле е активно.
Латералният хипоталамус отговаря и за социалността.
Учените са поставили две непознати мишки заедно, като са активирали наночастиците. Това е насърчило "приятелските" форми на поведение у гризачите.
Друг тест е насочен към медиалната преоптична област. Тя участва в стимулацията на "майчиния инстинкт".
Женски мишки с активиран Nano-MIND в тази област, реагират много различно на виковете на бебета мишки, приближавайки се към тях по-бързо и приклеквайки над бедстващите малки за по-дълги периоди, докато са в "магнетичен транс".
Наличието на такъв прецизен контрол върху специфични вериги би било от полза за изследователите, които искат да картографират неврологични пътища или да тестват нови лечения.
След време подобна нанотехнология може дори да лекува лошо психично здраве при хората или да играе важна роля в терапиите за инвалидизиращи неврологични състояния, като по този начин връща пълния контрол върху ума на човека обратно на индивида.
Технологията обаче поставя на дневен ред и някои етични въпроси. Развитието на технологиите в последно време накара Чили да запише в конституцията си "правото на психическа неприкосновеност" и "правото на свободна воля".
Това изследване е публикувано в Nature Nanotechnology.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 21:26 Кирил Петков пазарува с кола на НСО барабар с цялата фамилия (ВИДЕО)
- 21:12 Хороскоп за неделя, 24 ноември 2024 г.
- 19:42 Бивш командир от "Азов": Остава един руски удар до пълното потъване на Украйна в мрак
- 19:33 Коя е жената, създала дубайския шоколад, по който светът полудя
- 19:24 На новото бойно поле на онлайн гигантите Китай води с много
- 19:20 "Резидент": Дезертьорството във ВСУ се разраства, най-малко 100 000 са избягали от бойните части
- 19:15 Остров Тигрес - зловещият град-призрак, попаднал в капана на времето (ВИДЕО)
- 19:09 Ердоган приветства "смелото" решение на МНС да издаде заповеди за арест на Нетаняху и Галант