Почти всяка страна може да преживее изключително горещи години на всеки две години до 2030-а

Наука 07.01.2022 10:55 Снимка: ДНЕС+

Почти всяка страна може да преживее изключително горещи години на всеки две години до 2030-а

Почти всяка страна на Земята може да преживее изключително горещи години всяка друга година до 2030 г. според ново проучване, подчертаващо огромния принос на емисиите от големите замърсители в света, информира "Франс прес". 

Моделиращото проучване е комбинирало данни за исторически емисии и обещания, направени преди срещата за климата COP26 за съкращения от петте най-големи замърсители - Китай, САЩ, Европейския съюз, Индия и Русия, за да се направят прогнози за регионално затопляне до 2030 г.

Изследователите са установили, че 92 процента от 165 изследвани страни се очаква да изпитват изключително горещи годишни температури, определени като гореща година веднъж на сто години в прединдустриалната ера, на всеки две години.

Александър Науелс от Climate Analytics, който е съавтор на изследването, публикувано в списанието Communications Earth and Environment, подчерта, че само по себе си това е "много поразително".

"Това наистина показва неотложността и как се насочваме към свят, който е толкова по-горещ за всички", изтъкна той пред АФП.

За да разгледат мащаба на приноса на петте най-големи замърсители в света към тази прогноза, авторите са погледнали каква би била картината без техните емисии от 1991 г., когато Междуправителственият панел за климатичните промени (IPCC) за първи път предупреди правителствата за създадена от човека климатична промяна.

Те са установили, че делът на страните, засегнати от изключително горещи години, би се свил до около 46 процента.

Водещата авторка Леа Бойш от Института за атмосферни и климатични науки към университета ETH в Цюрих изтъкна, че изследването е установило "ясен отпечатък" от действията на най-големите замърсители в регионален мащаб.

"Мисля, че това е много важно, защото обикновено говорим за тези абстрактни количества емисии или глобални температури, за които знаем, но не можем да почувстваме", коментира тя.

"Докато регионалното изменение на климата е много по-близо до това, което ще изпитаме - ще изпитаме това затопляне в нашата страна и тази нарастваща честота на изключително горещи години", допълни Бойш.

Изследователите са открили най-голямото въздействие по отношение на честотата на изключително горещи години в тропическа Африка.

"Тъй като това е регион, който традиционно има доста ниска температурна променливост от година на година, дори умереното средно затопляне, което се очаква да изпита, в сравнение с други региони, наистина го изважда от известната му климатична обвивка", обясни тя.

Но Бойш добави, че най-голямото общо повишаване на температурата е в северните райони далеч от екватора, които се затоплят с по-бързи темпове от тропиците.

Авторите подчертават, че прогнозата за честотата на екстремните години може да бъде променена, ако страните значително увеличат усилията си за намаляване на замърсяването.

Според настоящите планове емисиите ще се увеличат с 13,7 процента до 2030 г. според органа на ООН за климатичните промени UNFCCC, когато те трябва да спаднат приблизително наполовина, за да се поддържа ограничението на Парижкото споразумение за затопляне от около 1,5 градуса до 2100 година./news.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147