Отново недостигат средства за антарктическата експедиция

Наука 06.11.2008 13:11

17-та поредна антарктическа експедиция ще е с най-малкият бюджет за поредна година. Със 150 хил. лв. ще разполага групата от 18 човека и цялата инфраструктура, като транспортът и голяма част от научната дейност ще бъдат предоставени от други нации, съобщи ръководителят на българските антарктици проф. Христо Пимпирев.

За сравнение Португалия, която е на Южния континент от 5 год. и дори няма собствена база, разполага с бюджет от 1 млн. евро. През тази година българските антарктици започват и международен научноизследователски проект, който има за цел изследването на глобалното затопляне, което е приоритетен въпрос за целия свят.

В този проект България участва единствено заради своята база и научен капацитет, като дори новата метеорологична станция е подарък от Португалия, заяви ръководителят на Българската полярна станция проф. Пимпирев. Той каза още, че България може да се гордее с това, което е постигнала на Ледения континент.

Очаква се след 20-30 години да започне експлоатирането на природните ресурси на Антарктида, а България е една от 27-те страни с активно присъствие и постижения в областта на изследванията. Изследваме уникални животински и растителен свят. Само там живеят микроорганизми, от които могат да се правят лекарства, които ще лекуват много болести, каза още проф. Пимпирев.

Първата група от антарктиците заминава на 12 ноември, тя е от 6 души и сме принудени да заминаваме на групи, тъй като нямаме пари, нямаме логистика, използваме транспорта на нашите приятели от другите страни. Следващата група е от 9 учени и ще има и един журналист.

В средата на януари заминава и третият екип, в който ще има биоложка и телевизионен екип. Експедицията завършва през март, уточни в заключение Пимпирев. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09314
GBP GBP 1 2.24705
RON RON 10 3.85484
TRY TRY 100 4.15759
USD USD 1 1.69116