Откриха гигантски вулкан на дъното на Тихия океан

Наука 09.09.2013 07:27

Учени откриха на дъното на Тихия океан вулкан, по-голям от всички познати земни вулкани, съобщиха информационните агенции.

Става дума за огромния масив Таму, с площ от 310 хиляди квадратни километра.

Той превъзхожда по размери хавайския вулкан Мауна Лоа, който засега се смяташе за най-големия на Земята. Съпоставим е с най-големия в Слънчевата система - угасналия вулкан Олимп на Марс.

Таму е разположен е на около 2 километра под нивото на океанската вода. Намира се на подводно плато, известно като възвишението на Шацки, на около 1600 километра източно от Япония.

Масивът се е образувал преди около 145 милиона години.
Според учените, кратерът на вулкана никога не се е подавал над океана.

Смята се, че е твърде малко вероятно той да изригне в наши дни.

„Предполагаме, че масивът е създаден за сравнително кратък геологичен период - от един до няколко милиона години, след което вулканът е угаснал." - коментира пред агенция „Франс прес" един от авторите на изследването - Уилям Сагър от университета в Хюстън.

Проф. Сагър е започнал да изучава Таму от две десетилетия, но досега не беше ясно дали става дума за един вулкан или за няколко вулкана в един масив. /news.bg

CHF CHF 1 2.09314
GBP GBP 1 2.24705
RON RON 10 3.85484
TRY TRY 100 4.15759
USD USD 1 1.69116