Новите две руски ваксини - твърдят, че имат 100% ефективност и срещу мутациите

Наука 15.03.2021 18:32 Снимка: ДНЕС+

Новите две руски ваксини - твърдят, че имат 100% ефективност и срещу мутациите

Всички те бяха регистрирани още преди края на III фаза на тестване. Какво е известно и какви са разликите между “Спутник V”, “ЕпиВакКорона” и “КовиВак”?

Гордостта на президента Владимир Путин през август м.г., че Русия е създала първата в света ваксина срещу COVID-19, преди дори да е завършила изпитанията за безопасност, предизвика скептицизъм сред лекарите по света. Сега обаче постижението се определя за най-големия ѝ научен пробив от съветската ера. Рецензирани резултати, публикувани в медицинското сп. “Лансет”, показаха, че руската ваксина предпазва от коронавируса толкова добре, колкото американските и европейските препарати, и много по-ефективно от китайските конкуренти.

И докато препаратът “Спутник V” все още чака зелена светлина от Европейската агенция по лекарствата (EMA), преди да бъде внедрена във всички 27 държави от ЕС, Москва е готова с още две одобрени на местно ниво ваксини срещу COVID-19 - “ЕпиВакКорона” и “КовиВак”. За най-известната “Спутник V” експертите казват, че е “добра и находчиво разработена ваксина”. Какво се знае за другите два препарата, обобщава “Дойче веле”.

Ваксината “ЕпиВакКорона” бе регистрирана през октомври 2020 г., а от средата на март започва масовото ѝ приложение. Другата ваксина се казва “КовиВак” и бе регистрирана в края на февруари. В средата на март ще бъдат пуснати в оборот първите 120 000 дози от нея.

И трите ваксини бяха сертифицирани още преди да завърши третата фаза на широкомащабните клинични изпитания. Руският премиер Михаил Мишустин с гордост подчерта, че Русия е единствената страна в света, която вече има три готови ваксини. И това не е всичко. Налице са данни, че в страната се разработват още около 20 препарата, в това число и ваксината “Мир-19”, която неотдавна завърши първия етап на предклиничните изпитания.

Какво е известно за двете нови ваксини?

“ЕпиВакКорона”, разработена в центъра “Вектор” на Роспотребнадзор, е одобрена в Русия и Туркменистан. Тя е създадена на основата на синтезирани по химически път пептидни антигени и не съдържа жив вирус. През ноември тя била изпитана върху 150 доброволци на възраст над 60 години и върху 3000 души на възраст над 18 години. От руска страна твърдят, че ефективността на  “ЕпиВакКорона” е 100-процентова - този извод бил направен въз основа на резултатите от първата и втората фаза на клиничните изпитания. Ваксината може да се съхранява в обикновен хладилник при температури между 2 и 8°. Русия вече е подала заявление до СЗО за разглеждане на ваксината и включването ѝ в списъка за спешна употреба. Според информрацията на сайта на СЗО обаче към началото на март разработчиците все още не са представили всички необходими документи.

Що се отнася до ваксината “КовиВак”, до момента почти няма данни, които да са потвърдени от независими международни източници. Създадена е от центъра “Чумаков” към Руската академия на науките. Засега препаратът не фигурира и в постоянно обновявания списък на СЗО за ваксините. Ситуацията е допълнително объркана от факта, че американската фармацевтична компания Codagenix в момента разработва ваксина с почти същото име “Кови-Вак”, като само тирето я отличава от името на руското лекарство.

Руската “КовиВак” е инактивирана ваксина, разработена на основата на “убити” SARS-CoV-2 вируси. В клетките на човешкия организъм тя предизвиква имунна реакция, при която се изграждат антитела. Създателите ѝ твърдят, че тя може да се съхранява при температура между 2 и 8°, което позволява безпроблемния ѝ транспорт. Това е голямо предимство пред ваксините на “Пфайзер”/“Байонтек” и “Модерна”, които се съхраняват при много ниски температури. Според руски експерти, “КовиВак” може да се използва и за реваксинация, както и за подсилваща имунизация на хора, които са преболедували COVID-19. Учените, разработили ваксината, твърдят освен това, че “убитият” вирус, използван за направата на “КовиВак”, я прави ефективна и срещу повечето мутации на коронавируса

Ваксината може да бъде за предпочитане и за възрастни пациенти и такива с хронични заболявания.

Първата и най-известна руска ваксина “Спутник V” бе регистрирана спешно от Министерството на здравеопазването още през август 2020 г. - веднага след втората фаза на клиничните изпитания, в които участваха само 76 доброволци на възраст под 60 години. Третата фаза с участието на 40 000 доброволци се състоя чак след това. Според руския изследователски център по епидемиология и микробиология “Гамалея”, след получаване на втората доза, ефективността на препарата е 91,6%.

В началото на март Европейската агенция за лекарствата пристъпи към процес на проверка и регистрация на “Спутник V”. Положително за нея се изказа и председателят на Германската комисия по имунизациите Томас Мертенс: “Това е добра ваксина, която по всяка вероятност някой ден ще бъде допусната и в ЕС.

Руските изследователи разполагат с много богат опит в сферата на ваксините.

“Спутник V” е много находчиво разработен”, заяви той пред вестник “Райнише Пост”.

“Спутник V” се състои, строго погледнато, от комбинация от две векторни ваксини. Всяка доза съдържа генетично модифициран аденовирус като основа (в първата доза - Ad26-S, във втората - Ad5-S), която кодира протеина на коронавируса SARS-CoV-2.

Като цяло руската ваксина има известно сходство с ваксината, разработена от Оксфордския университет и компанията “АстраЗенека”, която също използва генетично модифициран аденовирус, но от шимпанзе.

Към днешна дата ваксината “Спутник V” е преминала поне шест изпитвания във фаза III в Русия, Индия, Венецуела, Беларус и Обединените арабски емирства и е одобрена за спешна употреба в повече от 40 държави. Унгария е единствената държава в ЕС, която самоинициативно използва “Спутник V”.

Русия обаче изпитва огромни затруднения да снабди всички свои региони с ваксина, посочва “Дойче веле”. В същото време ударно изнася “Спутник V” за чужбина и се готви да я произвежда и в Италия и няколко други европейски страни.

В края на февруари председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен постави въпроса как е възможно Русия да напредва толкова бавно с ваксинациите в своята страна, а същевременно да изнася в чужбина милиони дози от руската ваксина.

Отговорът на руския президент Владимир Путин не закъсня. Видимо раздразнен, той заяви по време на заседание с началниците на вътрешното разузнаване ФСБ, че Русия е станала жертва на дезинформационна кампания, и се оплака от “последните опити да се поставят под съмнение нашите медицински постижения в борбата срещу коронавируса”.

В сравнение с редица други страни Русия действително изостава с имунизациите. Досега със “Спутник V” са били ваксинирани около 5 милиона руснаци, а скептицизмът сред населението е голям: едва 30% от руснаците са склонни да се ваксинират, сочат последните допитвания по темата. Освен това Русия има сериозни проблеми да снабди всички свои региони с ваксина.

По този повод президентът Путин наскоро призна, че “има проблеми с логистиката и организирането на имунизационните центрове. В някои региони на федерацията ваксинирането още не е започнало”./24 часа

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447