Микрометеорит предизвикал теча на МКС

Наука 16.12.2023 09:28 Снимка: ДНЕС+

Микрометеорит предизвикал теча на МКС

Микрометеоритен удар е предизвикал теча е модула "Наука" на руския сегмент на Международната космическа станция (МКС) през октомври. Това е истинска заплаха, колкото и да изглежда красиво. 

Това написа командирът на МКС и астронавт на Европейската космическа агенция Андреас Могенсен в X.

"Наскоро микрометеорит удари външния радиатор на научния модул, причинявайки изтичане на 72 литра охлаждаща течност, в резултат на което нашата космическа разходка беше отменена поради риск от замърсяване на скафандрите с реагента, каза Могенсен на социална мрежа. Космическата ми разходка е ориентировъчно планирана за януари или февруари следващата година.

Извънредните ситуации на Международната космическа станция (МКС) са зачестили поради възрастта на станцията и наличието на отломки в ниска околоземна орбита. Това заяви през октомври изпълнителният директор на "Роскосмос" Юрий Борисов.

"От една страна, това е възрастта на станцията, от друга страна, наличието на изкуствени отпадъци, които са в околоземна орбита, изисква постоянно наблюдение и премахване", каза Борисов пред репортери, засягайки въпроса за нарастващ брой извънредни ситуации на МКС.

Според него това се превръща в общ проблем, който с времето ще се разраства.

"Трябва да се вземе много сериозно, като се обърне цялостно внимание на проблемите на защитата от отломки, както и навременно наблюдение и избягване, добави той. Разговарях с американските колеги, при тях няма паника. Това се възприема като нормална ситуация, която изисква сериозен анализ и отстраняване", каза Борисов.

На 9 октомври "Роскосмос" съобщи за изтичане на охлаждаща течност от веригата на резервния радиатор на модула "Наука" на руския сегмент на МКС. Според държавната корпорация основната верига за термоконтрол на модула работи нормално и нищо не застрашава екипажа и станцията.

По-късно НАСА съобщи, че според ръководителите на полети от Роскосмос течът от радиатора е спрял. Това се доказва и от снимки от външните камери на станцията.

На 10 октомври държавната корпорация обяви, че космонавтите Олег Кононенко и Николай Чуб по време на работата си в открития космос на 25 октомври ще огледат и заснемат мястото на изтичане, за да установят причините за възникването му.

През изминалата година на руския сегмент на МКС се случиха три инцидента разхерметизиране на външни системи за термоконтрол. Според Роскосмос през декември 2022 г. на космическия кораб "Союз МС-22" и през февруари на товарния космически кораб "Прогрес МС-21" причина за изтичането е метеороид.

Очаква се обаче МКС, която е в орбита повече от две десетилетия, да бъде изведена от експлоатация след 2030 г.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822