Наука 12.11.2024 12:41 Снимка: ДНЕС+
НАСА мълчи защо астронавт бе хоспитализиран след завръщането си на Земята
Агенцията пази в тайна кой от екипажа е имал здравословни проблеми и какъв е бил техният характер
Миналия месец трима астронавти от НАСА и един руски космонавт бяха откарани в болница във Флорида след завръщането си на Земята от Международната космическа станция, но причината за това все още не е разкрита публично.
Според SpaceNews астронавтите Майкъл Барат, Матю Доминик и Джанет Епс са откарани в болница в Пенсакола след завръщането си в края на октомври, вместо да се отправят директно към Хюстън. Те заявиха на неотдавнашна пресконференция в централата на НАСА, че са в добро здраве и настроение след този необичаен инцидент.
"Космическите полети все още са нещо, което не разбираме напълно. Понякога откриваме неща, които не сме очаквали - това беше един от тези случаи," каза Барат в центъра "Джонсън" в Хюстън през уикенда. "Все още събираме парченцата от пъзела."
Като квалифициран лекар с "страст" към космическата медицина, астронавтът, роден във Вашингтон, спомена само, че хоспитализациите след приземяването са "медицинско събитие" и запази позицията на агенцията, като не разкри кой астронавт е останал в болница през нощта.
"С времето," продължи Барат, "това ще стане известно."
Завеса на мълчание
По-късно на пресконференцията, колегите му Джанет Епс и Матю Доминик също не разкриха подробности за това кой от четиримата членове на екипажа на Crew-8 е бил хоспитализиран, след като всички бяха отведени за медицински преглед през октомври.
"Всеки е различен," каза Епс, "и това е нещо, което не може да се предскаже."
Доминик добави собствена история за трудностите си при повторното адаптиране към живота на Земята след седем месеца в космоса - период, който беше удължен с няколко седмици заради ураганите Милтън и Хелена и проблемния космически кораб на Boeing.
"Големите неща са очаквани - дезориентация, замайване," каза Доминик, цитиран от "Гардиън".
"Но малките неща, като просто да седнеш на твърд стол - не съм сядал на твърда повърхност от 235 дни... Доста е неудобно, нали? Не очаквах това."
Каквото и да се е случило там, тримата астронавти от НАСА остават дискретни - и като се има предвид, че не сме чули много и от Русия за техния космонавт Александър Гребенкин, предполагаме, че и Роскосмос също спазва линията на тайнственост около хоспитализацията.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:19 “Аз съм от Босна, заведи ме в Америка”: популярна песен предсказа следващия съперник на балканците
- 11:07 Нина Добрев с главна роля в нов сериал
- 10:57 Асен Василев: Проектобюджетът не става за чеп за зеле, все едно е писан от олигархията
- 10:46 Фолксваген планира до 100 000 съкращения по света и затваряне на четири завода в Германия
- 10:36 Николай Копринков: Минимизираме риска от воден режим в много райони в страната
- 10:25 Лекар от ''Александровска'' обяви гладна стачка
- 10:15 Задържаха шефа на ВиК-Несебър и заместника му по подозрения за получаване на подкуп
- 10:04 Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли