
Наука 14.10.2020 09:22 Снимка: ДНЕС+
Климатичните промени, природните бедствия и ще стане ли светът необитаем ад
За съжаление, новините, свързани с бъдещето на света, не са оптимистични. Доклад на Службата за намаляване на риска от бедствия към ООН трябва да накара и политическите лидери, и всички нас, да се замислим.
Според експертите на специализираната агенция към ООН, броят на природните бедствия от 2000 г. досега е достигнал 7348, а това е двойно повече в сравнение с предишния период от 20 години.
Природните бедствия като наводнения, бури, засушавания и горски пожари са пряко свързани с климатичните промени. Китай, САЩ и Индия са трите държави с най-голям брой бедствия от 2000 г. до 2019 г. А осем от първите 10 държави в списъка са в Азия.
Всички тези стихии са отнели живота на 1.23 милиона души за последните 20 години. Почти три трилиона долара са изразходвани за възстановяване, което също е двойно повече от предходния 20-годишен период. Тази сума може да е многократно по-висока, защото страните от Азия и Африка не правят оценка на понесените материални щети.
По думите на ръководителя на Службата за намаляване риска от природни бедствия Мами Мицутори през последните 20 години се наблюдава нарастване на катастрофичната вулканична дейност и на земетресенията.

"Озадачаващо е, че ние съзнателно продължаваме да сеем семената на собственото си унищожение, въпреки науката и доказателствата, че превръщаме единствения си дом в необитаем ад за милиони хора", казват експертите.
За да се избегне това, светът трябва да действа спешно, за да инвестира в превенция, адаптиране към изменението на климата и намаляване на риска от бедствия, казва Мицутори/lifestyle.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09538 |
![]() |
1 | 2.25352 |
![]() |
10 | 3.85758 |
![]() |
100 | 4.13982 |
![]() |
1 | 1.67825 |
Последни новини
- 21:27 Хороскоп за вторник, 29 юли 2025 г.
- 19:36 Арабин саботира следващия двубой на Усик
- 19:29 Германия се подготвя за разработка на дронове за удари дълбоко на вражеска територия
- 19:22 Арестуваха ветеран от НБА, заподозрян е в измама
- 19:16 Нов срок: До 15 октомври трябва да завърши ремонта между „Аспарухово“ и „Галата“
- 19:14 След побой пред магазин в Несебър: Мъж е в реанимация със счупен череп и мозъчна травма
- 19:07 Тръмп получи покана да стане първият президент на САЩ, посетил Сърбия от 45 г.
- 19:02 Продължават ремонтните дейности по тръбопровода във Варненското езеро