Китай: Спасението на човечеството от астероиди е само с ядрени бомби

Наука 31.08.2024 13:15 Снимка: ДНЕС+

Китай: Спасението на човечеството от астероиди е само с ядрени бомби

Рискът от сблъсъци с космическите скали е "много по-висок", отколкото се предполагаше преди

Изследване на китайската програма за изследване на дълбокия космос разкрива, че ядрените оръжия може да са ключови за поддържането на живота на нашата планета. Според учените единствено те могат да минимизират риска астероид да удари Земята и евентуално да унищожи живота на нея, пише South China Morning Post.

 

Изследванията им показват, че в някои случаи само ядрени оръжия могат да предотвратят сблъсък с астероид. Не винаги това може да се осъществи само с кинетичен сблъсък, подобно на теста DART на НАСА.

В статия, публикувана в китайското научно списание Scientia Sinica Technologica, учените подчертават, че рискът от астероидни удари е по-висок, отколкото се смята въз основа на настоящите данни за открити астероиди.

Според китайските учени има няколко технологии, които трябва да се разработят:

  • способност за бърз отговор и изстрелване на ядрени бойни глави към астероиди в рамките на от седем дни до един месец;
  • прецизност на удара с допустима грешка под 100 метра след дълъг полет;
  • възможност за дългосрочно съхранение на ядрени бойни глави в орбита за повече от 10 години.

Екипът е наясно, че част от тези технологии противоречат на международните закони срещу използването или разполагането на ядрени оръжия в космоса. Въпреки това, те призовават политиците да мислят дългосрочно и да подкрепят научноизследователската и развойната дейност, свързана с ядрена защита срещу "космически опасности".

Анализирани са различни методи за прилагане на външна сила към различни типове астероиди, включително кинетичен удар, инсталиране на ракети или плазмени двигатели на астероиди, използване на фокусирана слънчева светлина или лазери с висока мощност. Заключенията им показват, че при оставащо време до сблъсък от една седмица, ядрените оръжия са единствената надежда за човечеството.

Същевременно е много вероятно астероид да бъде открит малко преди той да се сблъска със Земята.

Междувременно, нито една страна в момента не разполага с възможността да изстрелва ядрени бойни глави в дълбокия космос бързо. Причината е липсата на достатъчно мощни и прецизни ракети, сертифицирани за ядрен удар.

Алтернатива е предварително разполагане на ядрени оръжия в космоса, например в Лагранжова точка, където гравитационното привличане между Земята и Слънцето е равно, за да се съкрати времето за реакция.

Китай обаче е подписал международни договори, които забраняват разполагането на ядрени оръжия в космоса. Учените признават, че разполагането на ядрени оръжия в космоса не е без своите рискове.

Сред учените в изследването е и Джан Хъ от Пекинския институт по космически системен инженеринг. Той алармира, че в космоса, включително около Земята, има множество неоткрити астероиди. Някои от тях са с размери от над 1 километър и със сигурност не могат да се отклонят с лазерен лъч или кинетичен сблъсък.

Хъ подчертава, че ядрена експлозия е най-ефективният метод за самозащита.

Призивът на учените обаче изглежда в съзвучие с публикувания преди 2 месеца план на Комунистическата партия на Китай за мащабни реформи в "стратегическите сили за възпиране". Този ход беше широко интерпретиран като сигнал, че Китай възнамерява да разшири ядрения си арсенал.

Според някои оценки, китайската армия притежава около 500 ядрени бойни глави, което е приблизително една десета от размера на ядрените арсенали на Съединените щати и Русия. Според спекулациите Пекин иска да постигне паритет в броя на ядрените си оръжия със САЩ и Русия в следващите 10 години.

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844