Наука 21.06.2025 13:49 Снимка: ДНЕС+
Китай скоро ще конкурира SpaceX
Ракетата Zhuque-3 ще може да се приземява и използва повторно. Цената на мисиите ѝ ще е "много евтина"
Китайската ракетна компания Landspace извърши ключово статично изпитване на своя ракета за многократна употреба. В продължение на 45 секунди деветте агрегата на Zhuque-3 са работили изрядно, след което са изключени по план. Това отваря пътя за изстрелване.
Статичното изпитване на двигателя се състоя на стартовата площадка номер две на Landspace в Зоната за иновационни тестове на търговски космически кораби Dongfeng в Изследователския център за изстрелване на сателити Jiuquan, северозападен Китай.
Създаденият за ракетата двигате Tianque-12A използва метан и течен кислород. Първата степен на Zhuque-3 е от неръждаема стомана, което допълнително намалява цената ѝ.
На практика Zhuque-3 наподобява Falcon 9, но е технологично по-близка до Starship на SpaceX. Това сочи, че цената на един старт ще е много евтина, а ракетата ще може да се произвежда в големи количества.
Според доклад на SpaceNews, първото орбитално изстрелване на Zhuque-3 е планирано за третото тримесечие на годината.
През септември 2024 г. Landspace извърши изпитателен полет за изстрелване и кацане на височина 10 километра с прототип на първа степен на ракетата. Компанията се стреми да извърши полетни изпитания, включващи кацания и повторна употреба от 2026 година.
Zhuque-3 ще тежи приблизително 570 метрични тона при изстрелване и ще има височина от над 66 метра. Тя е кръстена на птицата Вермилион от китайската митология.
В конфигурация за многократна употреба ракетата ще може да извежда между 18 и 12 тона в ниска околоземна орбита. Разликата се обуславя от зоната на връщане на Zhuque-3.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.08845 |
GBP
|
1 | 2.24113 |
RON
|
10 | 3.84038 |
TRY
|
100 | 3.9506 |
USD
|
1 | 1.67954 |
Последни новини
- 10:57 Илон Мъск иска ЕС да бъде премахнат: Бюрокрацията бавно до смърт задушава Европа
- 10:45 Без книжка за 1 г. остава младежът, шофирал с 300 км/ч по столичния Околовръстен път
- 10:34 Кая Калас: САЩ остават най-големият съюзник на Европа
- 10:22 Норвежки триумф в преследването на 10 километра, без българин в Топ 15
- 10:12 Проф. Николай Овчаров: В средата на XIV век България отново била голяма империя
- 10:02 Верстапен с полпозишън за големия финал във Формула 1
- 09:49 Зеленски: Русия отново удари енергийна инфраструктура в Украйна
- 09:38 Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни