Наука 12.02.2023 19:42 Снимка: ДНЕС+
Изтекла е охладителна течност от товарния руски космически кораб "Прогрес МС-21"
Охладителна течност е изтекла от руския товарен космически кораб "Прогрес МС-21", който е скачен с Международната космическа станция (МКС), съобщиха ТАСС и Асошиейтед прес, позовавайки се на Роскосмос.
Няма опасност за живота и здравето на екипажа на МКС, увериха от руската космическа корпорация.
Изпълнителният директор на Роскосмос Сергей Крикальов говори пред журналисти, след като в събота бе установено, че руският товарен космически кораб е разхерметизиран и губи налягане.
" От товарния кораб, който вече няколко месеца е скачен със станцията, изтича охладител от терморегулиращата система. Ситуацията прилича на случилото се с кораба "Союз МС-22" в средата на декември", каза той. Крикальов отбеляза, че комисията, която анализира инцидента със "Союз", стигна до извода, че изтичането е причинено от удар на микрометеор.
По-рано от Роскосмос увериха, че люкът между МКС и "Прогрес МС-21" е затворен, за да не се стигне до въздействие на инцидента с кораба върху станцията.
"Температурата и налягането на борда на станцията са в норма и няма опасност за здравето и безопасността на екипажа", съобщиха от Роскосмос, цитирани от БТА.
На борда на МКС сега са руските космонавти Сергей Прокопиев, Дмитрий Петелин, Анна Кикина, астронавтите на НАСА Франк Рубио, Никол Ман и Джош Касада и японския астронавт Коичи Ваката.
НАСА, космическата агенция на САЩ , помага на Роскосмос за установяване на причините за инцидента с товарния кораб "Прогрес МС-21", се казва в изявление, публикувано на сайта на руската космическа корпорация. Посочва се също, че разхерметизацията на "Прогрес МС-21" не е повлияла на скачването с МКС на товарния кораб "Прогрес МС-22" в събота, нито на програмата на МКС.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:49 Anthropic: Да спрем развитието на изкуствения интелект, преди да е излязъл извън наш контрол
- 12:37 Захарова: Ръководството на някои европейски страни е просто неадекватно
- 12:25 Захарова: Сърбия е въвлечена в конфронтация с Русия
- 12:14 Ангел Кънев: Гонка е причината за тежката катастрофа - двата автомобила са карали със 150 км/ ч
- 12:07 Милошев: Над 48 млн. евро загуби в НДК, изпълнителният директор взимал 14 000 евро заплата
- 12:03 Автобус се запали на Аспаруховия мост във Варна
- 11:56 "Гугъл" вкарва дигиталните лични карти в "портфейл"
- 11:44 Путин към Зеленски: Писмото съдържа агресия! Няма смисъл от среща, за да преливаме от пусто в празно