Издадоха книга за библейските скъпоценни камъни

Наука 10.07.2008 13:47

Далекоизточни учени са издали уникалната книга “Дванайсетте библейски скъпоценни камъни”, в която за първи път се публикува строежът на известни от древността скъпоценни камъни на наноравнище, съобщи РИА Новости. Един от авторите, докторът на геоложките науки Сергей Висоцки, казва: “Става дума за скъпоценни камъни, които се споменават в Библията по повод описание на одеждите на свещенослужителите в Стария и Новия завет. Камъните са топаз, изумруд, яспис, сапфир, рубин, диамант и др. Практически всички описани в книгата минерали се срещат свободно в Приморието”.

В Библията са съчетани, на пръв поглед парадоксално, исторически сведения и легенди за скъпоценни камъни и резултати от съвсем съвременни изследвания на минералите с помощта на най-новите методи. В този смисъл може да се смята, че древните са знаели повече, отколкото предполагаме – добавя ученият от Далекоизточния отдел на Руската академия на науките.

Самата книга е около 120 страници и е в тираж от едва 300 екземпляра. В нея се споменават истории, легенди и хипотези за скъпоценните камъни и тяхното въздействие върху психиката и физическото здраве на човека, та чак до връзките на камъните със зодиакалните знаци. Специалистите привеждат в книгата модела на строежа на скъпоценните камъни на наноравнище, т.е. на ниво, недостъпно за наблюдение с микроскоп и други оптически средства. По думите на Висоцки само появата на прибори за наблюдение от нов тип, сканиращи тунелни и атомно-силови микроскопи, би позволило да надникнем в тайните на кристалите.

“Последните изследвания показват, че надмолекулярната, “клетъчната”, структура на всеки минерал е индивидуална. И както няма двама души с еднакви дактилоскопични отпечатъци, така и не съществуват два камъка, които да имат напълно идентични наноструктури” – пояснява Висоцки. И добавя, че природните минерали носят огромен запас от информация. Освен това те могат “да записват” допълнителна информация под влиянието на вътрешни въздействия – природни и генерирани от човека. От тази гледна точка изкуствените минерали, независимо от привидно по-доброто си качество, се явяват “празни разклонения”.

“Учените отдавна обърнаха внимание на това, че природните минерали представляват гигантска матрица, в която е записана цялата история на човечеството, но чак сега има известни успехи в разшифроването на тези фундаментални данни” – твърдят експертите в предисловието на книгата. Или както е казал шведският учен Карл Линей “Природата е грандиозна и в най-дребното”. /Vsekiden.com

CHF CHF 1 2.07846
GBP GBP 1 2.2556
RON RON 10 3.85583
TRY TRY 100 4.12653
USD USD 1 1.67911