"Гугъл" отварят научно-изследователски център за изкуствен интелект в Китай

Наука 14.12.2017 10:41

Американският интернет гигант „Гугъл” открива научно-изследователски център за изкуствен интелект в китайската столица Пекин, съобщи в сряда водещият китайски вестник „Глобал Таймс”. Това ще бъде и първият подобен обект на компанията в Азия след вече съществуващите клонове в Ню Йорк, Торонто, Лондон и Цюрих.

„Изкуственият интелект няма граници, възможностите му са необятни, той е способен да подобри живота на всички хора по света”, отбеляза главният научен ръководител на „Гугъл Клауд” Ли Фейфей. Според нея новият център ще се съсредоточи върху основните разработки в съответната област. Както информираха допълнително от „Гугъл” компанията планира да ангажира активно чуждестранни и китайски учени за работата на центъра в Пекин.

"Надяваме се, че той ще се превърне в магнит за млади и креативни специалисти, способни да генерират проницателни идеи", добави Ли Фейфей.

Плановете за откриването на центъра в Пекин отговарят и на приоритетните задачи на китайското ръководство, свързани с националното развитие. През юли китайските власти определиха важна стратегическа цел за страната: до 2025 г. да създадат пълноценен отрасъл, използвайки изкуствен интелект.

Според официалните прогнози до 2020 г. мащабът на „умния” пазар на Китай ще надхвърли 150 милиарда юана (около 23 милиарда долара). Очаква се до 2030 г. доходът от изкуствения интелект за националната икономика да възлезе на около 400 милиарда юана (60 милиарда долара) годишно.

"Китай е отдаден на развитието на изкуствения интелект - това е не само задача на научната общност, но и е част от държавната политика", гласи и становището по въпроса на Сян Ян, служител в китайската консултантската агенция CCID Consulting.

Решението на "Гугъл" да се върне на пръсти в Китай идва 7 години, след като компанията стигна до заключението, че китайският правителствен контрол и наблюдение противоречат на мисията й, насочена към свободен и отворен интернет. Тогава "Гугъл" изтегли голяма част от основния си бизнес в азиатската страна. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.09269
GBP GBP 1 2.26763
RON RON 10 3.86688
TRY TRY 100 4.17071
USD USD 1 1.66213