Наука 08.02.2023 10:10 Снимка: ДНЕС+
Google отвръща на удара на ChatGPT
След излизането на ChatGPТ мнозина спекулират, че изкуственият интелект на OpenAI може съвсем скоро да измести Google и да се превърне в предпочитан метод за търсене в интернет.
От своя страна търсачката на Google никога не се е изправяла пред толкова голяма заплаха, каквато представлява ChatGPT, и може би наистина навлизаме в период на бурни промени и съревнование за бъдещето на интернет.
Вчера СЕО-то на компанията Сундар Пичай представи чрез блог публикация собствения чатбот на Google, с който хегемонът в интернет ще цели да се противопостави на ChatGPT и да запази позицията.
Софтуерът на Google се казва Bard и също като ChatGPT представлява обучен езиков модел, като в случая програмата е базирана на фирмената платформа LaMDA (езиков модел за диалогови приложения).
Според написаното от Пичай Bard може да черпи данни директно от мрежата, докато ChatGPT-3 засега е ограничен с данни до 2021 г., но не и след това.
СЕО-то определя Bard като “най-значимата технология”, върху която компанията му работи в момента, а целта е чрез него “да се организира световната информация в достъпен и полезен формат”.
Малко по-надолу в съобщението става ясно, че Bard действително ще стане част от търсачката на Google и благодарение на него ще започнем да получаваме много по-задълбочени и точни отговори при търсене.
Google планира да пусне и различни интерфейси (API-та), чрез които Bard ще може да се интегрира в много бизнеси и външни софтуерни системи.
Засега Пичай на уточнява кога точно Bard ще стане част от търсачката, но загатва, че става дума за седмици и месеци, а не за години.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 15:01 Ирак криминализира участието на гражданите си в руско-украинския конфликт
- 14:50 Съдят шефа на аржентинския футбол за неплатени 12,8 млн. долара
- 14:40 Предстои описване на щетите в село Гелеменово
- 14:18 Фереро изплю камъчето за изненадващата раздяла с Алкарас
- 14:07 Зеленски се съветва с Мерц преди срещата си с Тръмп
- 13:57 Даниил в "Желязната църква": Господ дойде, за да промени света, но промяната започва от нас самите!
- 13:46 Почина съоснователят на СДС и "Екогласност" Деян Кюранов
- 13:33 Тръмп преди срещата със Зелелнски: Той няма нищо, докато не го одобря!