
Наука 13.05.2024 12:27 Снимка: ДНЕС+
Геофизикът Петя Трифонова: Толкова силна магнитна буря не е имало от 21 г.
Мощна магнитна буря удари Земята. Смущенията в магнитното поле достигнаха най-високата възможна степен. Експерти предупредиха, че може да бъде засегната радио- и електронната техника. Някои хора се оплакаха от главоболие и отпадналост. Имаше и нещо позитивно - заради бурите Северното сияние се видя и от България.
Според доц. Петя Трифонова от НИГГГ към БАН толкова висока степен на магнитна буря не е имало от 2003 г.
"Тя ще продължи още няколко дни. В събота бе отчетено, че е на ниво 5 по 9-степенната скала. Буря от този клас се случва 2-3 пъти в 11-годишния слънчев цикъл. Предишният беше много спокоен, без екстремни събития, сега обаче може да има още такива. Най-тежки бяха смущенията в събота, тогава се достигна максималната девет степен на индекса. В късните часове днес се очаква нова порция плазма, както и утре. Тя ще продължи около седмица", обясни тя пред Нова нюз.
И допълни, че сателитите са уязвими, защото имат панели, които лесно могат да бъдат повредени и дори да има орбитално пропадане.
"Комуникациите също са уязвими. Те разчитат на проводимостта на йоносферата. Освен това се индуцира напрежение в много дълги проводници, това се отнася и за електропроводите. През 2003 г. Квебек е бил без ток 12 часа заради магнитната буря, сега отново може да се случи нещо подобно", предположи доц. Трифонова.
По думите ѝ сиянията се образуват при взаимодействие на частиците от слънцето и молекулите на въздуха.
"В зависимост с каква атомна молекула се смесва, дали кислородна, азотна или водородна, от това се определя цветът му. Най-високи са сиянията с пурпурночервен цвят, при тях се взаимодейства с високоенергетични частици на кислорода - появяват се на височина около 150 км и се виждат най-далеч. Колко по на север се намирате, толкова по-вероятно е да се видят сиянията. По-лесно ще се наблюдават в по-малките населени места на север от Стара планина, като например Видин, за София по-скоро е невъзможно", посочи геофизикът.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08244 |
![]() |
1 | 2.30152 |
![]() |
10 | 3.92918 |
![]() |
100 | 4.47396 |
![]() |
1 | 1.71971 |
Последни новини
- 18:48 Швейцарското правителство предлага референдум за по-близки връзки с ЕС
- 18:39 Жертва и десетки ранени при взрив в жилищен район в Китай
- 18:30 Пътеводител за туристически застраховки – какво трябва да знаем преди пътуване?
- 18:22 БЧК достави храна и вода на пострадалите от наводненията в Монтанско
- 18:15 Почина д-р Петър Карагьозов - дългогодишен ръководител на предаването "Бразди"
- 18:06 С 910 млн. евро ЕК модернизира отбранителния сектор
- 17:58 Изследване: Все повече потребители загърбват марките и търсят стойност и цена
- 17:50 Сомалия забрани на гражданите на Тайван да посещават или преминават през страната