Наука 25.12.2023 16:57 Снимка: ДНЕС+
Две слънчеви и две лунни затъмнения ще се наблюдават през 2024 г.
Общо четири затъмнения ще се случат през 2024 г. Две от тях ще бъдат слънчеви - пълно на 8 април и пръстеновидно на 2 октомври. Останалите две ще бъдат лунни - от полусянката на Земята на 25 март и частично с малка фаза на 18 септември. От България ще може да се наблюдава второто лунно затъмнение - това на 18 септември, съобщи за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "СВ. Климент Охридски".
Пълното слънчево затъмнение на 8 април 2024 г. безспорно ще бъде най-интересното астрономическо явление за годината. То ще се наблюдава най-добре от Мексико и от централната част на САЩ, уточни специалистът. Пръстеновидното слънчево затъмнение на 2 октомври 2024 г. ще бъде видимо от Южно Чили и Южна Аржентина.
Маркишки е автор на вече традиционното издание на катедра "Астрономия" на Физическия факултет на Софийския университет "Гид на любителя астроном". То се разпространява безплатно и съдържа информация за предстоящите през годината по-забележителни астрономически явления, като е отделено повече внимание на условията за тяхното наблюдение от България. Предстои публикуването на изданието на гида за 2024 г., съобщи Маркишки.
Две слънчеви и две лунни затъмнения можеха да бъдат наблюдавани и през 2023 г. Само двете лунни затъмнения можеха да се наблюдават от територията на страната, припомня БТА.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09561 |
GBP
|
1 | 2.2309 |
RON
|
10 | 3.84219 |
TRY
|
100 | 3.91645 |
USD
|
1 | 1.66723 |
Последни новини
- 10:50 Два случая на проказа са потвърдени в Румъния за два дни, още двама се изследват за болестта
- 10:39 Близки и приятели организират благотворителен турнир в подкрепа на Любо Пенев преди Коледа
- 10:31 Парашутист оцеля на 4500 метра височина, след като се оплете в опашката на самолета
- 10:21 Левон Хампарцумян: Бюджет 2026 и увеличението на заплатите след изборите напролет
- 10:10 Изнасилване и смърт: Скандални разкрития за наркотика GHB и Хасърджиев
- 10:02 ЕС блокира руските активи без краен срок заради войната в Украйна
- 09:58 Би Би Си: Над 155 хиляди руски войници са загинали в Украйна
- 09:55 Бойко Борисов: Осъзнахме, че нашето участие в управлението загуби своя смисъл