Наука 08.05.2021 14:49 Снимка: ДНЕС+
Дино-птица ловувала в пълна тъмнина преди 65 млн. години
Малка птица динозавър, обитавала района на Монголската пустиня преди повече от 65 милиона години, е притежавала невероятната способност да вижда в тъмното, съобщи Мейлонлайн, като цитира резултати от изследване на палеонтолози.
Странната дино-птица с размер на малка кокошка е имала пропорционално най-големите зеници сред динозаврите и дори сред съвременните птици, твърдят експертите.
Дино-птицата, наречена шувуя, е била теропод - вид динозаври, характеризиращ се с кухи кости и крайници с по три пръста. Към тях принадлежи и Тиранозавър рекс, предаде БТА.
Шувуя е открита преди повече от двадесет години. Този малък пустинен динозавър се е хранел основно с термити, както и с растения. Долната му челюст не е била прикрепена към черепа и това е позволявало на шувуя да отваря устата си широко, за да поглъща повече плячка. Шувуя е имала череп като на птица, дълги крака и мускулести крайници.
"Активност през нощта, способност да копае и дълги крайници днес притежават всички животни, обитаващи пустинята. Но е изненадващо да ги видим, представени в един динозавър, живял преди повече от 65 милиона години", каза ръководителят на изследването проф. Джона Шоаниер от Университета на Витватерсранд в Йоханесбург, Южна Африка.
Учените са използвали компютърна томография и точни методи за измерване, за да съберат информация за относителните размери на очите и вътрешното ухо на близо 100 вида живи птици и изчезнали видове динозаври, сред които и дино-птицата.
Изследването е установило, че изключително голямата лагена на шувуята е почти идентична с тази структура във вътрешното ухо на съвременната забулена сова. Това навежда учените на мисълта, че дино-птицата е можела да ловува в пълна тъмнина.
Забулената сова, която може да ловува в пълна тъмнина, разчитайки основно на слуха си, има най-голямата лагена сред съвременните птици./БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.23268 |
RON
|
10 | 3.8428 |
TRY
|
100 | 3.90089 |
USD
|
1 | 1.66994 |
Последни новини
- 16:57 Германия обвини бивш член на сирийското разузнаване в престъпления срещу човечеството
- 16:48 КЗК гледа приоритетно жалба срещу поръчка за над 10 млн. лв. за "топъл обяд" в Пловдив
- 16:39 НКЖИ избра изпълнител на два проекта, част от Коридор №8
- 16:30 Италия глоби Apple с 98,6 милиона евро
- 16:21 Швеция освободи инспектирания руски товарен кораб
- 16:12 Почина дългогодишният директор на "Майчин дом" д-р Ангел Димитров
- 16:03 Обвиняемите за изтезаване на животни до смърт остават в ареста
- 16:01 Двама убити на тротоара на Колхозния пазар във Варна, след като БМВ ги помете ( Обновява се)