AstraZeneca и Оксфорд актуализират ваксината си, за да работи срещу Омикрон

Наука 22.12.2021 12:23 Снимка: ДНЕС+

AstraZeneca и Оксфорд актуализират ваксината си, за да работи срещу Омикрон

Оксфордският университет и британско-шведската фармацевтична компания AstraZeneca са предприели "предварителни стъпки" да произведат актуализирана версия на своята коронавирусна ваксина, която да е насочена конкретно към варианта "Омикрон". Това обяви учен от университета.

Санди Дъглас, ръководител на изследователска група в Оксфорд, каза пред "Файненшъл таймс", че актуализирана ваксина може да се използва за "по-бързо реагиране на всеки нов вариант", отколкото се смяташе преди.

"Както при много предишни варианти на безпокойство, и заедно с нашите партньори AstraZeneca, ние предприехме предварителни стъпки за производство на актуализирана ваксина, в случай че е необходима", отбеляза той.

"Ваксините на базата на аденовирус (като тази, произведена от Оксфорд/AstraZeneca) по принцип биха могли да се използват за реагиране на всеки нов вариант по-бързо, отколкото някои може да са осъзнавали преди. Те имат наистина важни предимства, особено там, където нуждите и логистичните предизвикателства са най-големи", подчертава ученият.

AstraZeneca отбеляза: "Заедно с Оксфордския университет, ние предприехме предварителни стъпки за производство на ваксина за варианта "Омикрон" в случай че е необходима, и ще бъдем информирани от появяващите се данни."

Призивите хората да си сложат подсилващи дози се засилиха по целия свят, докато страните бързат да ограничат разпространението на варианта "Омикрон" на фона на рекордния брой заразени.

Изследователи от Imperial College в Лондон публикуваха проучване миналата седмица, което показва, че бустерна доза може да осигури до 80% защита срещу варианта "Омикрон".

Моделирането, което включва ваксините на AstraZeneca и Pfizer, показа ефективност на ваксината между 0% и 20% след две дози и между 55% ​​и 80% след бустерна доза. Проучването се основаваше на ограничена информация за "Омикрон".

Изследователят от Imperial College проф. Азра Гани посочи: "Една оставаща несигурност е колко тежка е болестта, причинена от варианта "Омикрон", в сравнение с болестта, причинена от предишни варианти."

По думите му въпреки че може да отнеме няколко седмици, за да се разбере напълно това, правителствата ще трябва да въведат планове за смекчаване на всяко потенциално въздействие.

"Нашите резултати показват важността на доставянето на бустерни дози като част от по-широкия отговор на общественото здравеопазване. Приоритизирането на тези бустери към високорискови популации пред първичната ваксинация в по-младите възрастови групи трябва да бъде част от този отговор в страни, където предлагането на дози е ограничено", подчерта проф. Гани.

Последният анализ от Агенцията за здравна сигурност на Великобритания показва, че бустерна доза предлага значително подобрена защита срещу симптоматична инфекция от новия вариант в сравнение само с две дози.

Докато две дози ваксина не предлагат силна защита срещу симптоматична инфекция от "Омикрон", онези, които са получили бустерна доза, остават защитени до 70%.

Анализът показва, че ваксините на AstraZeneca и Pfizer осигуряват много по-ниски нива на защита срещу симптоматична инфекция от "Омикрон", отколкото "Делта", което прави двойната доза уязвима към варианта.

В проучване, публикувано в медицинското списание Lancet в понеделник, изследователи откриха, че защитата, осигурена от две дози от ваксината на AstraZeneca, започва да намалява три месеца след втората доза. Вариантът "Омикрон" обаче не е бил в циркулация по време на проучването.

Изследователите, които стоят зад констатациите, пишат: "Установихме отслабваща ваксинна защита на ваксината срещу COVID-19 приема в болница и смъртни случаи в Шотландия и Бразилия, което става очевидно в рамките на три месеца след втората доза ваксина. Трябва да се обмисли предоставянето на бустерни дози за хора, които са получили ваксината."/news.bg

CHF CHF 1 1.99574
GBP GBP 1 2.27846
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.59184
USD USD 1 1.8056