4000-годишен лабиринт на остров Крит пази легендата за Минотавъра

Наука 08.06.2025 16:44 Снимка: ДНЕС+

4000-годишен лабиринт на остров Крит пази легендата за Минотавъра

Тази уникална структура е първата по рода си, открита на остров Крит, и съвпада с ранната минойска цивилизация от бронзовата епоха - култура, известна с грандиозните си дворци и забележително развита писмена система

Когато изследователите правят зашеметяващо археологическо откритие - лабиринтна структура на 4 000 години на остров Крит, известен в гръцката митология като дом на страховития Минотавър - същество, което е наполовина човек, наполовина бик, едва ли подозират наистина колко значимо е онова, което древната история разкрива пред тях.

Според мита царят на Крит Минос поръчал на гениалния майстор Дедал да построи под двореца Кносос лабиринт - сложен и объркващ , за да задържи звяра, който в крайна сметка бил убит от атинския герой Тезей.

Въпреки че тази находка не потвърждава съществуването на легендарното същество, тя предлага интригуващ поглед към сложните архитектурни възможности на древната минойска цивилизация. Монументалният комплекс, разположен на върха на хълма Папура на 494 метра надморска височина, е разкрит по време на подготовката за изграждане на ново летище край град Кастели. Тази уникална структура, датираща от периода между 2000 и 1700 г. пр.н.е., е първата по рода си, открита на остров Крит, и съвпада с ранната минойска цивилизация от бронзовата епоха - култура, известна с грандиозните си дворци и забележително развита писмена система.

Дизайнът на лабиринта е наистина забележителен. Покривайки площ от 1800 квадратни метра, той се състои от осем концентрични кръгли стени със средна дебелина 1,4 метра. Диаметърът на целия комплекс е 48 метра, като височината на оцелелите стени достига 1,7 метра.

Това, което прави тази структура особено интригуваща, е нейното вътрешно разпределение. Радиалните стени пресичат кръглите пръстени, разделяйки лабиринта на четири отделни зони. Малки отвори служат за проходи между тези секции, създавайки почти лабиринтна вътрешност. В сърцето на комплекса се намира кръгла сграда, която сама по себе си е разделена на четири квадранта.

Въпреки че пълното разположение и първоначалната височина на структурата остават неизвестни, археолозите вече са започнали да формират теории за нейното предназначение. Разпределението на животински кости във вътрешните кръгове подсказва, че обектът вероятно е изпълнявал церемониална функция. Експертите смятат, че може да е бил използван за ритуални жертвоприношения и пиршества, което показва значението му в минойските религиозни или социални практики.

Монументалните размери и видно разположение на лабиринта на върха на хълма допълнително подчертават символичното му значение за древните минойци. Изграждането му е изисквало значителни ресурси, специализирани познания и централизирана власт, която да наблюдава проекта - всички тези характеристики на една изтънчена цивилизация.

Но какви са евентуалните връзки с легендата за Минотавъра? Е, малко вероятно е новооткритият лабиринт да е пряко свързан с митологичната история. Предполагаемото леговище на Минотавъра е описано като подземно съоръжение в Кносос, докато този лабиринт в реалния живот е разположен на връх на хълм в друга част на острова. Освен това все още няма конкретни доказателства, че Минотавърът някога е съществувал извън сферата на мита.

Това откритие представлява значителен пробив в разбирането ни за минойската архитектура и култура. Гръцкото министерство на културата заяви, че това е първият паметник от този вид, идентифициран и разкопан в Крит. Въпреки че могат да се открият някои структурни прилики с други обекти от бронзовата епоха в Близкия изток и континентална Гърция, цялостният дизайн изглежда уникален.

Снимка: iStock by Getty Images

Находката повдига интригуващи въпроси за архитектурните влияния и възможности на минойците. Тя може да подтикне изследователите да преразгледат разбирането си за строителните техники от ранната бронзова епоха и за целите на монументалните структури в минойското общество.

Откриването на този древен лабиринт обаче представлява предизвикателство за съвременните планове за развитие. Въпреки че строителството на новото летище Кастели ще продължи, властите се съгласиха да преместят планираното радарно оборудване, за да защитят и продължат разкопките на този безценен археологически обект.

С продължаването на разкопките археолозите се надяват да разкрият повече подробности за първоначалната форма на лабиринта, общата му височина и специфичните му функции. Тези продължаващи изследвания обещават да хвърлят нова светлина върху минойската цивилизация и нейното място в по-широкия контекст на средиземноморските култури от бронзовата епоха.

Въпреки че може би никога няма да намерим конкретни доказателства за митични същества като Минотавъра, открития като този лабиринт на 4000 години ни напомнят, че древният свят все още крие много тайни, но и че реалността може да бъде също толкова очарователна, колкото и легендата.

CHF CHF 1 2.07471
GBP GBP 1 2.29074
RON RON 10 3.88988
TRY TRY 100 4.28956
USD USD 1 1.68693