Мултимедия 23.07.2024 11:11 Снимка: ДНЕС+
Как ще изглежда бъдещият изтребител на Великобритания, Италия и Япония
Проектът Tempest ще залага на "революционна аеродинамика"
Великобритания, Италия и Япония показаха нова обща концепция на бъдещ изтребител от шесто поколение. Това стана на тазгодишното международно авиошоу във Фарнбъро.
Самолетът е разработван в рамките на инициативата Global Combat Air Program (GCAP). През декември 2023 г. Лондон, Рим и Токио се споразумяха да обединят сили. Великобритания участва с военния гигант BAE Systems Tempest, Италия с Leonardo, а Япония с Mitsubishi.
Концепцията демонстрира революционна аеродинамика на фюзелажа. Основният акцент е ниската радарна и топлинна видимост.
Реактивният двигател, конструиран от Rolls-Royce, има 10 пъти по-висока електрическа мощност от тези в настоящите бойни самолети и може да захранва оръжия с насочена енергия, включително лазери.
В допълнение, двигателят има интегриран електрически стартер генератор. Това също елиминира скоростната кутия, необходима в конвенционалната конфигурация, при която генераторът е монтиран извън двигателя.
Междувременно пилотска кабина е с добавена реалност с много малко реални физически контроли или показания. Вместо това, виртуални инструменти и органи за управление се проектират върху повърхности от шлема на пилота.
Самолетът ще разчита до голяма степен на изкуствен интелект, който да помага на пилота. Усъвършенстваната компютърна система може да се свърже с други платформи и да поеме много задължения, позволявайки на пилота да действа като командир на мисията.
Радарът, доставен от Leonardo, е мощна система от следващо поколение, способна да предоставя 10 000 пъти повече данни от сегашните системи.
Очакваше се Tempest да лети през 2027 г. и да влезе в експлоатация с Кралските военновъздушни сили, Японските военновъздушни сили за самоотбрана и италианските военновъздушни сили до 2035 г. Проектът обаче цели да привлече и купувачи от други страни.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:38 Хороскоп за събота, 28 март 2026 г.
- 19:36 СГС остави без уважение искането за предсрочно освобождаване на Брендо
- 19:29 1 милион войници! Иран мобилизира огромна армия, за да отблъсне наземната офанзива на САЩ
- 19:21 Киър Стармър: Западът е изправен пред война на два фронта
- 19:13 Вторият удължителен закон за бюджета вече е обнародван в “Държавен вестник”
- 19:05 Министър Христанов: Разширяваме обхвата на акция „Чиста храна“
- 18:58 Ако Иран затворят пролива Баб ел-Мандеб в Червено море ще има глобални финансови проблеми
- 18:53 Петролът стигна $110! Южна Корея гаси лампите в президентството, Япония пуска ТЕЦ-овете