Индиецът, който фотографира историята на Дубай

Мултимедия 31.07.2024 15:45 Снимка: ДНЕС+

Индиецът, който фотографира историята на Дубай

Преди и след раждането на Обединените Арабски Емирства

Рамеш Шукла е човек, който признава, че не е известен. Неговата камера е далеч по-известна и специална и идва с особена сантиментална стойност. Тя е подарък от баща му преди повече от 70 години. Със същата камера Шукла напуска Индия през 1965 г.

С нея прави снимки на шейхове, политически лидери и успява да бъде там, където се формира една нация. Днес Рамеш е на 85 години и разказва живота си пред CNN. През целия си житейски път, Рамеш може да разказва много и понякога е трудно да се уловят всички моменти от живота му. Той самият признава, че не помни всички.

Историята му започва на 26 години, когато се качва на кораб в Бомбай и потегля за така наречените Примирени държави, които днес познаваме като Обединени Арабски Емирства.

Фотографът пристига във време, в което тази територия се управлява от няколко независими шейха по Източното Арабско крайбрежие. Пристига с един долар в джоба и няколко ленти, наема такси (по онова време са каруци, теглени от магарета), а след това и мотор, за да стигне до Дубай.

 

 

През далечната 1965 г. Дубай няма нищо общо с мегаполиса, който познаваме днес. В онзи момент е рибарско селище, което няма пътища, стои в средата на нищото и често има съмнение от местните, че би могло да се погълне от пустинята.

Шукла си спомня, че в дома си няма електричество и вода, животът е наистина труден. С апарата си започва да улавя живота на рибарите, гмурците, които търсят перли и хората с камили, които разполагали с лиценз за превозване на хора и малки товари. Фотографът успява да направи снимки на началото, а след това да гледа апогеят на Дубай и Обединените Арабски Емирства.

Територията все още е под протекцията на Великобритания, но това ограничени ще приключи и след като нефтът е открит в Арабския залив, време е за трупане на богатства. В началото има много малко хора с техническите познания и оборудването за вадене на петрол. Снимките на Шукла го доказват.

Неговият първи голям успех идва, когато заснема състезанието с камили в Шарджа през 1968 г. Шейховете на различни емирства са на състезанието в този ден и Шукла ги моли за една групова снимка.

 

 

На снимката се забелязва и шейх Зайед Бин Султан Ал Нахаян - покойният емир на Абу Даби. Историята разказва, че това бащата на Обединените Арабски Емирства. Именно от него идва и първият важен комплимент за Рамеш, шейхът го нарича "фанан" - "художник" на арабски.

Художникът зад обектива получава признание, с което получава акредитация за всички големи и официални събития в страната. Индиецът е поканен на места, на които мнозина са мечтаели да бъдат през следващите години. Успява да завърши приятелства с най-различни шейхове и важни личности. През 1970 г. Рамеш успява да премести съпругата и сина си в Дубай.

Синът му Нийл си спомня, че някога всички са живели в една стая, която играе ролята на дневна, спалня, кухня и дори на тъмна стая за проявяването на снимките.

Животът в Дубай се променя малко, но е още далеч от познатия лукс. Водата за проявяването на снимките е най-ценният елемент, особено в пустинята. Съпругата на Шукла помага в заснемането и записва всички важни технически подробности като светлина и скорост на затваряне на обектива. Тази информация помага за правилното проявяване на снимките.

 

 

Дубайският фотограф признава, че неговото семейство е причината за успеха и без тях не би могъл да постигне нищо. През 1971 г. индиецът е на правилното място, за да улови един от много важните елементи - обединяването на всички шест емирства. Раждането на Обединените Арабски Емирства е и началото на по-добрия живот.

Една от снимките на Рамеш се превръща в облик на банкнотата от 50 дирхама, на нея може да бъде забелязан шейх Зайед, който подписва декларацията за обединение. Тя е пусната като юбилейна през 2021 г. в чест на 50-тата годишнина на страната.

Шукла продължава своята работа през следващите три десетилетия. Фотографът твърди, че има стотици ленти, които още не е проявил от този период. До днес продължава да изкарва стари кадри, които още не са представяни пред публика. За да продължи своето дело, индиецът вече има построена специална лаборатория и преподава фотографското изкуство на следващото поколение.

Мечтата на Шукла е да успее да запали новите фотографи и да предаде знания, които са изгубени в дигиталната ера на фотографията. Класът му ще има само 10 студента през септември, а знанието и времето се заплащат от правителството.

Някои от неговите снимки се публикуват в най-различни книги и показват умения, които малцина са успели да уловят. Рамеш признава, че някога е обещал на баща си, че неговият апарат ще стане световно известен и това наистина се случва, след като милиони копия на неговите книги са продадени по време на активната му кариера.

CHF CHF 1 2.10372
GBP GBP 1 2.35742
RON RON 10 3.93037
TRY TRY 100 5.35046
USD USD 1 1.88242