Задава ли се краят на глобалната криза с чипове и веригите за доставки?

Любопитно 09.11.2021 19:45 Снимка: ДНЕС+

Задава ли се краят на глобалната криза с чипове и веригите за доставки?

Тъй като пандемията, причинена от Covid-19 вече отшумява в Югоизточна Азия, много фабрики и производители в региона са на път към бързо възстановяване, предават местните медии. Добрата новина идва след месеци на съкращения на производството, които натовариха по невиждан до момента начин глобалните вериги за доставки.

Виетнам облекчи ограниченията, тъй като броят на случаите на коронавирус намаля драстично. Около 200 фабрики, които произвеждат спортни облекла за Nike, са възобновили дейността си, съобщава Nikkei Asia.

"Заводите, управлявани от Samsung Electronics и Intel, ще осигурят помощ, така че съоръженията на двете компании да се върнат към пълно производство и то още този месец", твърдят ръководители на индустриалния парк в Хошимин.

Съобщава се, че фабриките, произвеждащи електронни компоненти за автомобилната индустрия също се връщат към пълния си капацитет

Такива са японската компания Furukawa Electric, която вече сигнализира за стабилен ръст на производството в заводите си във Виетнам. Фабриката на фирмата в град Хо Ши Мин се "завърна на позиция, в която могат да отговарят на заявка от всеки клиент", пише Nikkei, цитирайки ръководителя на компанията Кейичи Кобаяши.

В Малайзия, където се помещават много заводи за автомобилни полупроводници, над 90% от възрастното население вече е напълно ваксинирано срещу Covid-19. Според Джон Чиа, който е председател на малайзийския филиал на производството на чипове на Unisem "компанията се завръща към нормални темпове на работа като производството евъзстановено на 80%".

В момента компанията изгражда третата си фабрика в Китай, за да бъде в крачка със световно търсене на полупроводници.

Един друг конгломерат, който произвежда чипове - STMicroelectronics, също сякаш излиза от кризата. Неговите заводи възобновиха работа в региона като дори отчитат "прогресивно връщане към 100% производствен капацитет до края на октомври./money.bg

Още по темата

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.27277
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.62941
USD USD 1 1.81448