Тънкостите при използване на кошова преса за грозде

Любопитно 18.08.2023 10:50 Снимка: ДНЕС+

Тънкостите при използване на кошова преса за грозде

Всички сте виждали кошова преса за грозде. Тя се използва години наред за домашно производство на вино. Ще я срещнете и в малки винарни. Имаща си нейните позитиви и негативи, кошовата преса е полезен уред, който няма как да отречем, че е допринесъл много за винопроизводството. Днес можете да се сдобиете с качествена кошова преса за грозде в магазини като Koledzhikov, където продават модерни варианти на уреда. По-долу ще ви разкажем за тънкостите ѝ и ще наблегнем на онези нейни свойства, които са станали причина тя да се използва и до ден днешен. Нека да започваме.

Как работи кошовата преса?

Кошовите преси са възхитителен ретро уред. Нейният образ символизира важността на традицията. Заради това на много места се използва като символ за винарна и винопроизводство. Дървените летви, от които е изградена, са предпочитани от винарите, залагащи на качествени червени вина. Според тях кошовата преса създава вино с много по-фини танини спрямо останалите видове преси.

Когато червеното вино приключи с ферментацията, виното се премества в друг резервоар, оставяйки след себе си гроздови люспи, смесени с вино, включващи семена и дръжки, ако са били използвани цели гроздове, и много вероятно отделни цели плодове. Полученото пресовано вино може да се разглежда като дестилиран израз на тероара, реколтата и подхода на винопроизводителя. Мократа смес се прехвърля в преса и бива смачкана.

Натискът е сравнително нежен и не смачква семената или дръжките, ако се използват цели гроздове. Потокът от вино преминава през отвори в коша и се излива в подложен съд отдолу. Налягането се понижава вертикално, заради това и танините са по-фини. Губи се сокът от семената и дръжките, тоест изцеждането не е оптимално, но качеството става по-високо. А за крайния продукт това е много важно. Някои винопроизводители предпочитат да имат малка реколта, но с изключително високо качество.

Когато използвате кошова преса, дългият бавен натиск е от съществено значение. Благодарение на него, може да се извлече повече сок. Това обаче може да отнеме до няколко часа време. Естествената филтрация оказва влияние само при прогресивен и бавен натиск. Виното е почти толкова бистро в края, колкото и в началото. Налягането се измерва спрямо силата, с която тече виното.

Дървената част на кошовата преса може да задържи вода, заради това е много важно да се изсуши след употреба. Най-често това се прави чрез вентилатор.

Използването на кошова преса е по-окислителен процес, но в наши дни ползите от кислорода в ранните етапи на производството на вино са признати в цял свят. Освен това, ако сте решили да използвате кошова преса, трябва да знаете, че при обработката на бяло вино, процесът може да отнеме 6-7 часа. При обработката на червено - до 2 часа.

Определено кошовата преса не е подходяща за всяко винопроизводство. Тя е качествен и практичен подход за пресоване на малки партиди грозде. Големите партиди ще отнемат твърде много време и е възможно това да спъва производството, вместо да го подпомага.

При всяко положение обаче кошовата преса за грозде ще продължи да бъде използвана и в бъдеще. Днешните модели са от масивна дървесина и се изработват с различни диаметри и с различна вместимост. Могат да поберат от 50 кг до половин тон плодове. Най-често дървото, от което се изработват, е бук. Това е здрава дървесина, която не създава проблеми впоследствие.

Интересен факт е, че кошовата преса е възможно да се използва и за друг тип плодове, не само за грозде. Напълно подходяща е за пресоването на сокове от всякакви овощни плодове. Така може да послужи за най-разнообразни цели за последваща обработка на реколтата. В домашното производство и на вино, и на сокове няма как да има друг уред, който да е по-полезен.

CHF CHF 1 1.98461
GBP GBP 1 2.28258
RON RON 10 3.93116
TRY TRY 100 5.59045
USD USD 1 1.80361